Odborníci z University of Chicago navrhli unikátní chytré hodinky. Ty obsahují vápenatku mnohohlavou (Physarum polycephalum) – měňavkovitého prvoka, který tvoří nápadné žluté plazmodium.
V tomto případě by se dalo říct, že vápenatka plní úlohu drátu. Jakmile se rozšíří z jednoho konce svého životního prostoru na druhý, uzavře elektrický obvod napájející monitor srdečního tepu.
To mj. znamená, že dotyčné hodinky je zapotřebí „krmit“ – resp. poskytovat dotyčnému prvokovi dostatek vody a ovsa. „Lidé tak byli nuceni přemýšlet o svém vztahu k zařízení mnoha opravdu zajímavými způsoby,“ konstatovala v tiskové zprávě hlavní badatelka Jasmine Lu.
Většina z nás se svými nositelnostmi samozřejmě nezachází jako s domácími mazlíčky. Takže když se najednou objeví živý tvor, který se nejen nachází v hodinkách, ale je navíc nedílnou součástí jejich funkčnosti, může to vyvolat nečekané pocity.
To se ostatně projevilo i během cca čtrnáctidenního experimentu, když druhý týden vědci účastníkům oznámili, že mají s krmením přestat.
„Lidé byli šokováni; téměř všichni říkali: 'Opravdu? Musím to udělat?',“ zavzpomínal Jasminin kolega Pedro Lopes. „Byly to velmi lidské reakce. Někteří lidé byli smutní, někteří lidé skutečně měli pocit, že spojení bylo přerušeno.“