Vesmír | Satelit

Unikátní satelit LightSail 2 úspěšně rozvinul svou solární plachtu

Satelit LightSail 2 neziskové organizace Planetary Society v úterý úspěšně rozvinul svou solární plachtu o velikosti boxerského ringu a začal absorbovat fotony ze Slunce. Ty pro něj představují jediný zdroj energie.

Pokud vše půjde podle plánu, LightSail 2 se stane prvním zařízením svého druhu, které bude putovat vesmírem jen za pomoci slunečního záření.

O nečem podobném se přitom uvažovalo již v 17. století. Německý astronom Johannes Kepler tehdy teoretizoval, že plachty a lodě by jednoho dne mohly být „přizpůsobeny nebeským vánkům“.

V současnosti víme, že sluneční fotony vyvíjejí nepatrný tlak, který by kosmická sonda vybavená „plachtou“ skutečně mohla využívat ke svému pohonu. Díky tomu by nepotřebovala těžké tekuté palivo ani konvenční solární panely. Výhody takového řešení jsou asi jasné.

LightSail 2 se samozřejmě zpočátku bude pohybovat jen velmi, velmi pomalu. Výše zmíněný tlak totiž odpovídá přibližně hmotnosti kancelářské sponky. Rychlost se nicméně bude postupně zvyšovat.

Tento unikátní satelit v červnu vynesla do vesmíru raketa Falcon Heavy. Podle dostupných informací by měl na oběžné dráze Země strávit asi rok. Pak bude jeho kurz upraven tak, aby shořel v atmosféře.

Titulní foto: Josh Spradling/The Planetary Society, CC BY-NC 3.0

Diskuze (2) Další článek: Podívejte se, co se o vás dozví každý web jen tím, že ho navštívíte

Témata článku: Technika, Vesmír, Země, Výzkum, Slunce, Satelit, Falcon Heavy, Plachta, Johannes Kepler, Foton


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 99

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46