Věda | Wi-Fi | IoT

Univerzita řídí ventilační systém všech budov chytrou analýzou Wi-Fi, ušetří miliony korun na energiích

  • Inženýr vymyslel způsob, jak využít Wi-Fi coby senzoru pro potřeby ventilace
  • Díky Wi-Fi se sleduje pohyb a množství lidí
  • Univerzita s novým softwarem ušetří miliony korun ročně, bez nutnosti nakupovat senzory do všech místností

Na univerzitě Britské Kolumbie se podařilo inženýrovi Stefanu Storeyovi ve spolupráci s Cisco naprogramovat software, který využívá přístupových bodů Wi-Fi jako senzorů v jednotlivých místnostech k přesnému řízení ventilačního systému. To umožňuje úsporně vypínat nebo snižovat výkon a tím pádem i celkově snížit spotřebu energií.

V rámci internetu věcí a chytrých technologií vidíme spousty možností, jak udělat vše kolem nás efektivnější a úspornější. Základ je pochopitelně v analýze dat z hardwarových senzorů, které se mohou být ale také pěkně drahé, obzvláště pokud jich musí být hodně.

Jak ale ukazuje nový systém s prvotním nasazením ve zmíněné univerzitě v Kanadě, najdou se i případy, kdy není nutné nakupovat žádné nové hardwarové senzory a lze využít i zařízení, která už jsou v současnosti kolem nás.

Wi-Fi jako snímač lidí

Nově vytvořený systém pro automatické řízení ventilace, který naprogramoval pouze jeden inženýr, není nijak sofistikovaný. Pokud byste čekali, že bude využívat nějakého sledování vlnění a šumu Wi-Fi k pohybu osob a podobně, jste na omylu.

Protože univerzita (a jistě je to případ i mnoha dalších objektů) má v rámci všech prostor rozmístěné Wi-Fi přístupové body – v jednotlivých třídách, chodbách a podobně, lze poměrně snadno zjistit, kolik je na daný Wi-Fi vysílač připojeno lidí. Univerzita má celkem 5 500 Wi-Fi vysílačů, na které se v jednu chvíli připojuje až 130 tisíc unikátních zařízení.

Z těchto relativně jednoduchých dat lze pak snadno určit, na jaký výkon a teplotu by měl být ventilační systém nastavený. Pokud například v dané místnosti není na Wi-Fi nikdo, systém automaticky vypne ventilaci a sníží vytápění (nebo chlazení).

Tento chytrý systém počítá i s množstvím studentů, takže pokud je v dané místnosti připojeno hodně zařízení s Wi-Fi, běží ventilace na vysoký výkon, pokud jen pár, tak běží jen tak, aby to stačilo k poskytnutí komfortních podmínek.

Úspora energií přes pět procent

V současnosti běží systém pouze v hlavním kampusu zmíněné univerzity, ale dle měření dochází k úspoře kolem pěti procent na nákladech za energie. V měřítku univerzity a budovy se jedná o přibližně sto tisíc dolarů ročně, tedy v přepočtu 2,5 milionů korun ročně.

Univerzita ale počítá s tím, že tento systém nasadí i v dalších více než deseti budovách, které vlastní a ve kterých se pohybuje tisíce studentů. Vzhledem k tomu, že téměř všude je Wi-Fi standardem, může být implementace relativně rychlá a snadná.

Chytrá budova nemusí být drahá

Jak je vidět, chytrá budova nemusí znamenat nákup drahých senzorů, které je nutné umístit všude. Pokud se na to jde s dobrým a jednoduchým nápadem, lze využít i stávající technologie pro potřeby, na které nebyly původně vůbec zaměřené.

Určitě si lze něco podobného představit i v menších domech, obzvláště v kombinaci s tím, jak se začínají propagovat Wi-Fi sítě kombinující několik malých a navzájem propojených vysílačů, které si umístíte do různých míst v domě. Protože informace o tom, k jakému konkrétnímu vysílači jste připojeni, jsou k dispozici, jde o to vše propojit softwarem pro řízení topení či klimatizace. Pokud v místnosti nebudete, je zbytečné tam tolik topit nebo chladit.

Sám tvůrce hlavního softwaru si technologii patentoval a v rámci školy založil i startup Sensible Building Science, se kterým chce tento systém prodávat.

Diskuze (12) Další článek: Odpovědi na Twitteru budou delší, jméno uživatele už se nepočítá do limitu

Témata článku: Věda, Software, Wi-Fi, Výzkum, Chytrá domácnost, IoT, Energie, Přesné řízení, Implementace, Ventilace, Nový systém, Vytvořený systém, Dolar, Stefan, Prvotní nasazení, Vysoký výkon, Vlnění, Dobrý nápad, Cisco, Automatické řízení, Wi-fi přístup, Malý vysílač, Jednoduchý nápad, Místnost, Wi-fi standard


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 61

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85