Věda | Wi-Fi | IoT

Univerzita řídí ventilační systém všech budov chytrou analýzou Wi-Fi, ušetří miliony korun na energiích

  • Inženýr vymyslel způsob, jak využít Wi-Fi coby senzoru pro potřeby ventilace
  • Díky Wi-Fi se sleduje pohyb a množství lidí
  • Univerzita s novým softwarem ušetří miliony korun ročně, bez nutnosti nakupovat senzory do všech místností

Na univerzitě Britské Kolumbie se podařilo inženýrovi Stefanu Storeyovi ve spolupráci s Cisco naprogramovat software, který využívá přístupových bodů Wi-Fi jako senzorů v jednotlivých místnostech k přesnému řízení ventilačního systému. To umožňuje úsporně vypínat nebo snižovat výkon a tím pádem i celkově snížit spotřebu energií.

V rámci internetu věcí a chytrých technologií vidíme spousty možností, jak udělat vše kolem nás efektivnější a úspornější. Základ je pochopitelně v analýze dat z hardwarových senzorů, které se mohou být ale také pěkně drahé, obzvláště pokud jich musí být hodně.

Jak ale ukazuje nový systém s prvotním nasazením ve zmíněné univerzitě v Kanadě, najdou se i případy, kdy není nutné nakupovat žádné nové hardwarové senzory a lze využít i zařízení, která už jsou v současnosti kolem nás.

Wi-Fi jako snímač lidí

Nově vytvořený systém pro automatické řízení ventilace, který naprogramoval pouze jeden inženýr, není nijak sofistikovaný. Pokud byste čekali, že bude využívat nějakého sledování vlnění a šumu Wi-Fi k pohybu osob a podobně, jste na omylu.

Protože univerzita (a jistě je to případ i mnoha dalších objektů) má v rámci všech prostor rozmístěné Wi-Fi přístupové body – v jednotlivých třídách, chodbách a podobně, lze poměrně snadno zjistit, kolik je na daný Wi-Fi vysílač připojeno lidí. Univerzita má celkem 5 500 Wi-Fi vysílačů, na které se v jednu chvíli připojuje až 130 tisíc unikátních zařízení.

Z těchto relativně jednoduchých dat lze pak snadno určit, na jaký výkon a teplotu by měl být ventilační systém nastavený. Pokud například v dané místnosti není na Wi-Fi nikdo, systém automaticky vypne ventilaci a sníží vytápění (nebo chlazení).

Tento chytrý systém počítá i s množstvím studentů, takže pokud je v dané místnosti připojeno hodně zařízení s Wi-Fi, běží ventilace na vysoký výkon, pokud jen pár, tak běží jen tak, aby to stačilo k poskytnutí komfortních podmínek.

Úspora energií přes pět procent

V současnosti běží systém pouze v hlavním kampusu zmíněné univerzity, ale dle měření dochází k úspoře kolem pěti procent na nákladech za energie. V měřítku univerzity a budovy se jedná o přibližně sto tisíc dolarů ročně, tedy v přepočtu 2,5 milionů korun ročně.

Univerzita ale počítá s tím, že tento systém nasadí i v dalších více než deseti budovách, které vlastní a ve kterých se pohybuje tisíce studentů. Vzhledem k tomu, že téměř všude je Wi-Fi standardem, může být implementace relativně rychlá a snadná.

Chytrá budova nemusí být drahá

Jak je vidět, chytrá budova nemusí znamenat nákup drahých senzorů, které je nutné umístit všude. Pokud se na to jde s dobrým a jednoduchým nápadem, lze využít i stávající technologie pro potřeby, na které nebyly původně vůbec zaměřené.

Určitě si lze něco podobného představit i v menších domech, obzvláště v kombinaci s tím, jak se začínají propagovat Wi-Fi sítě kombinující několik malých a navzájem propojených vysílačů, které si umístíte do různých míst v domě. Protože informace o tom, k jakému konkrétnímu vysílači jste připojeni, jsou k dispozici, jde o to vše propojit softwarem pro řízení topení či klimatizace. Pokud v místnosti nebudete, je zbytečné tam tolik topit nebo chladit.

Sám tvůrce hlavního softwaru si technologii patentoval a v rámci školy založil i startup Sensible Building Science, se kterým chce tento systém prodávat.

Diskuze (12) Další článek: Odpovědi na Twitteru budou delší, jméno uživatele už se nepočítá do limitu

Témata článku: Software, Věda, Výzkum, Wi-Fi, IoT, Chytrá domácnost, Energie, Nový software, Senzor, Drahý senzor, Ventilace, Vysoký výkon, Wi-fi standard, Budova, Přesné řízení, Jednoduchá data, Unikátní zařízení, Hlavní software, Ventilační systém, Automatické řízení, Chytrá analýza, Chytrý systém, Systém, Chytrá technologie, Vytápění


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35