Úprava cen 7 druhů potravin by jen v USA zachránila až 60 000 životů ročně

Úprava cen 7 druhů potravin by jen v USA zachránila až 60 000 životů ročně

Není žádným tajemstvím, že mezi cenou potravin a tím, jak často je nakupujeme, existuje silná souvislost. Nedalo by se toho využít ke zlepšení zdravotního stavu obyvatel?

Teoreticky samozřejmě ano. Nový výzkum ukázal, že zdražení vybraných nezdravých potravin a zlevnění těch zdravých by jen v USA mohlo zachránit až 60 000 životu ročně. Nárůst (ani pokles) cen by přitom vůbec nemusel být tak dramatický, jak byste si mohli myslet.

„Zjistili jsme, že mírné změny cen u zdravých potravin by mohl pomoct snížit celkový počet kardiometabolických úmrtí… s tím, že největší změny by způsobilo snížení cen ovoce a zeleniny a zvýšení cen slazených nápojů,“ uvedl epidemiolog José L. Peñalvo z Tufts University.

Josého tým použil data z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) a analyzoval srovnávací riziko pro kardiometabolické onemocnění jako cukrovka či mrtvice. Kromě toho prozkoumal úrovně spotřeby 7 druhů potravin, z nichž 4 jsou zdravé (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a ořechy/semena) a 3 už méně zdravé (zpracované maso, nezpracované červené maso a slazené nápoje).

Následně namodeloval dvě různé cenové intervence – v případě intervence č. 1 se ceny díky dotaci nebo dani změnily o 10 % (takže zdravé potraviny byly o 10 % levnější, zatímco nezdravé o 10 % dražší) a v případě intervence č. 2 byly upraveny o 30 % nahoru nebo dolů.

Z výsledků plyne, že první uvedený pohyb cen by zabránil cca 23 000 úmrtím na kardiometabolické choroby ročně, zatímco ten druhý zhruba 63 000 úmrtím ročně. Dlužno dodat, že odborníky tato zjištění příliš nepřekvapila – právě nevhodné složení jídelníčku je totiž v USA nejčastější příčinou zdravotních problémů.

„Špatná strava způsobuje téměř polovinu všech úmrtí v USA na srdeční choroby, mrtvici a cukrovku,“ konstatoval už dříve další člen týmu Dariush Mozaffarian.

Zdroj: Tufts University, The Conversation

Určitě si přečtěte

Články odjinud