Upravená čínská nosní vakcína proti chřipce může bránit šíření covidu-19, naznačuje studie

Tým čínských vědců pod vedením Shaofenga Denga z Hongkongské univerzity vyvinul novou očkovací látku proti onemocnění covid-19. Proti většině vakcín přináší zásadní výhodu v tom, že se nepodává injekčně, ale aplikuje se do nosu. Navíc dokáže bránit šíření viru v populaci. Výsledky studie, provedené na křečcích a myších, byly publikovány tento týden v odborném časopise Nature Communications.

„Upravená nosní vakcína proti chřipce DelNS1-RBD4N-DAF se vyznačuje schopností vyvolat imunitu v respiračních tkáních a poskytnout téměř sterilizující imunitu proti infekci SARS-CoV-2. Její raná verze DelNS1-RBD LAIV byla nedávno schválena pro nouzové použití v Číně.“ informoval o novince na sociální síti Twitter konzultant v oboru zdravotnictví Zdeněk Vrožina.

Nosní vakcína proti covidu-19

Výsledky výzkumu prokázaly, že očkovací látka založená na živém oslabeném chřipkovém viru (LAIV) s odstraněným genem NS1 zabraňuje replikaci koronaviru SARS-CoV-2 v respiračních tkáních. Posílení imunity v horních cestách dýchacích může přispět ke snížení cirkulace viru v populaci.

Klinické testy provedené na myších ukázaly, že vakcína vyvolala silnou systémovou a slizniční imunitní odpověď, která blokovala infekci SARS-CoV-2.“ Dobrou zprávou je i skutečnost, že je velmi dobře snášena. V současnosti probíhá v několika zemích třetí fáze klinických testů, která má vyhodnotit potenciální přínos této očkovací látky.

Vakcína DelNS1-RBD4N-DAF LAIV je vysoce imunogenní z hlediska indukce neutralizačních protilátek proti původnímu kmeni SARS-CoV-2 i současným variantám, včetně omikronu BA.2. Pozoruhodné je, že intranazální vakcinace dokáže u infikovaných křečků blokovat replikaci viru v plicích a nosních dutinách.

Výsledky testů dávají naději

„Po vyhodnocení neutralizačních protilátek a odpovědí T-lymfocytů jsme zkoumali ochranu proti infekci SARS-CoV-2 u myší a křečků prostřednictvím imunizace LAIV DelNS1-RBD4N-DAF. Abychom usnadnili pokusy s myšími modely, vytvořili jsme kmeny SARS-CoV-2 přizpůsobené myším.“ uvádějí vědci.

Tyto kmeny se za běžných okolností účinně replikují a způsobují u myší výrazný úbytek tělesné hmotnosti. Očkování zabránilo úbytku hmotnosti a chránilo myši před infekcí v plicní tkáni. Virus SARS-CoV-2 nebyl druhý a čtvrtý den po podání vakcíny detekovatelný. Naproti tomu neimunizované myši ztratily více než 11 % tělesné hmotnosti, a ještě čtvrtý den po napadení virem měly vysoké hladiny viru v plicích.

Další pokusy probíhaly na křečcích, neboť jde o jeden z nejcitlivějších laboratorních zvířecích modelů, který simuluje klinické a patologické projevy lidského onemocnění. Vědci porovnávali výsledky po podání klasické vakcíny od firem Pfizer a BioNTech s čínskou nosní očkovací látkou. Došli k závěru, že všechna očkovací schémata vyvolala poměrně srovnatelné hladiny protilátek.

Jak dál s nosní vakcínou?

Virus SARS-CoV-2 nadále cirkuluje mezi lidmi, protože se objevují varianty se schopností vyhýbat se imunitě, přizpůsobovat se hostiteli a účinněji se šířit. Celosvětová populace si postupně vytváří základní imunitu vůči infekci buď prostřednictvím očkování, nebo proděláním nemoci.

Současná cirkulace nových variant SARS-CoV-2 stále vede ke značnému počtu reinfekcí, které mají dopad na lidské zdraví. „Posilovací očkování současnými vakcínami pomohlo zmírnit onemocnění covid-19, ale nezajistí dlouhodobou imunitu, která by udržela výskyt nových variant koronaviru na nízké úrovni.“ konstatují vědci.

Intranazálně podávané vakcíny, které vyvolávají silnější slizniční imunitu, jsou jedním z nadějných směrů vývoje očkovacích látek proti tomuto onemocnění. Raná verze nosní vakcíny DelNS1-RBD LAIV proto byla v Číně schválena pro nouzové použití u lidí.

Diskuze (4) Další článek: Třetina vědců si myslí, že umělá inteligenci by mohla způsobit katastrofu na „nukleární úrovni“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,