Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky konečně vzal na vědomí existenci klimatických změn

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (United Nations High Commissioner for Refugees, UNHCR) konečně připustil, že jedním z faktorů, které vyhánějí mnohé lidi z jejich domovů, jsou klimatické změny.

Nedávno publikovaná zpráva konkrétně uvádí, že „souhra mezi klimatem, konfliktem, hladem, chudobou a pronásledováním vytváří stále složitější nouzové situace.“

Přestože tento akt lze do značné míry pokládat za symbolický, podle zahraničních médií je důležitý pro rozpoznání nebezpečí, které klimatické změny představují pro zranitelné komunity.

Zatím jen první vlaštovka

UNHCR sice již dříve uváděl, že klimatické změny mohou zvýšit globální migraci, nicméně až ve výše zmíněné zprávě se výslovně píše o „uprchlících souvisejících s klimatem“. Zásadní rozdíl samozřejmě spočívá v tom, že takoví uprchlíci se později nemohou vrátit domů – na rozdíl od lidí, kteří utíkají do jiných zemí kvůli pronásledování z politických či náboženských důvodů.

Server Earther nicméně upozornil na to, že tato skutečnost dotyčným migrantům nijak hmatatelně nepomůže. Například právní definice uprchlíka totiž klima stále nijak nezmiňuje.

„Vzhledem k současnému politickému klimatu v USA a Evropě si nemyslím, že existuje prostor pro formální změnu této definice,“ konstatoval politolog Idean Salehyan z University of Texas.

Diskuze (121) Další článek: Česká voda: Kde sledovat rozvodněné potoky, rybníky i vodácké atrakce

Témata článku: Země, USA, Evropa, Lidé, Globální oteplování, Klimatická změna, Vědomí, Definice, Klimatické změny, Uprchlíci, Komisař, Klima, Pronásledování, Earther, University of TexasJaponský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2