US Air Force testují hlídací robopsy. Budou střežit důležitá území a objekty

  • Do armády řady zemí světa rukují roboti
  • Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel
  • Americké letectvo nedávno otestovalo čtyřnohé robopsy, kteří jsou určeni k ostraze

Do armády řady zemí světa rukují roboti. Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel. Americké letectvo během nedávného velkého cvičení na letecké základně Nellis Air Force Base v Nevadě testovalo čtyřnohé robopsy Ghost Robotics Vision 60, kteří jsou určeni k ostraze. Podle všeho budou hlídat malá území a objekty velkého významu a sbírat tam potřebná data.

Zmíněné cvičení bylo součástí testu systému Advanced Battle Management System (ABMS). To je projekt US Air Force, který zastřešuje velení, řízení a sběr dat pro jednotky amerického letectva a případně i další vojenské jednotky.

Tento systém se již postupně zavádí na úrovni cvičení a experimentů, jako bylo například nedávné sestřelení simulované střely s plochou dráhou letu projektilem vypáleným ze samohybné houfnice.

Součástí cvičení na základně Nellis byl i přílet transportního letounu LC-130 Hercules z letecké základny Buckley Air Force Base v Coloradu. Na jeho palubě byli příslušníci jednotky 621st Contingency Response Wing.

Když transportní letoun přistál, tak jeho pasažéři vypustili robopsy. Hlídací robopsi poskytli vojákům vizuální záběry a další data z širšího okolí letounu, zatímco vojáci se zdržovali v jeho blízkosti.

„Nezastavitelní“ robopsi

Čtyřnohé roboty Ghost Robotics Vision 60 momentálně testují US Air Force, a také australská armáda. Roboti se také zúčastnili nedávné soutěže americké vojenské agentury pokročilých projektů DARPA „Subterranean Challenge“, jejímž cílem bylo prověřit možnosti robotických systémů při průzkumu podzemních prostor a zařízení.

Společnost Ghost Robotics se svými produkty příliš nechlubí. Na svých stránkách popisují roboty Vision 60 jako „nezastavitelné“ a schopné operovat jak s lidským operátorem, tak i autonomně.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že vojáci si snadno zvykají na spolupráci s roboty, kteří připomínají zvířata. Na letecké základně Nellis o robotech Vision 60 běžně mluvili jako o „psech“.

Robopsi mohou strážit větší území než tradiční psi z masa a kostí. Také nemohou být zabiti či zraněni, přinejmenším v biologickém smyslu. Oproti živým psům nabízejí různé senzory a sběr dat. Zároveň ale také nemají zuby ani žádné jiné zbraně, jimiž by se mohli bránit nebo i útočit. Prozatím.

Diskuze (6) Další článek: Edge chystá automatické uspávání záložek. Ušetří systémové prostředky

Témata článku: Technologie, Testy, Vojenství, USA, Letadla, Roboti, Armáda, Pes, DARPA, Cvičení, Letectvo, US Air Force, Ghost Robotics, Subterranean Challenge, Území, Robot, Nevada, Americké letectvo, Nellis, Letecká základna, Colorado, OBJ, TES, DARPA SubTNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Před pěti lety jsme hádali dnešní technologie, prosadily se jen některé. Co bude v telefonech za dalších pět let?

Před pěti lety jsme hádali dnešní technologie, prosadily se jen některé. Co bude v telefonech za dalších pět let?

** Jak jsme si před pěti lety představovali mobilní budoucnost? ** Přání bylo hodně, vyplnila se však jen některá z nich ** Jak si představujete smartphone za dalších pět let?

Martin Chroust
SmartphonyTechnologie
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie