USA | Roboti | Armáda

US Air Force testují hlídací robopsy. Budou střežit důležitá území a objekty

  • Do armády řady zemí světa rukují roboti
  • Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel
  • Americké letectvo nedávno otestovalo čtyřnohé robopsy, kteří jsou určeni k ostraze

Do armády řady zemí světa rukují roboti. Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel. Americké letectvo během nedávného velkého cvičení na letecké základně Nellis Air Force Base v Nevadě testovalo čtyřnohé robopsy Ghost Robotics Vision 60, kteří jsou určeni k ostraze. Podle všeho budou hlídat malá území a objekty velkého významu a sbírat tam potřebná data.

Zmíněné cvičení bylo součástí testu systému Advanced Battle Management System (ABMS). To je projekt US Air Force, který zastřešuje velení, řízení a sběr dat pro jednotky amerického letectva a případně i další vojenské jednotky.

Tento systém se již postupně zavádí na úrovni cvičení a experimentů, jako bylo například nedávné sestřelení simulované střely s plochou dráhou letu projektilem vypáleným ze samohybné houfnice.

Součástí cvičení na základně Nellis byl i přílet transportního letounu LC-130 Hercules z letecké základny Buckley Air Force Base v Coloradu. Na jeho palubě byli příslušníci jednotky 621st Contingency Response Wing.

Když transportní letoun přistál, tak jeho pasažéři vypustili robopsy. Hlídací robopsi poskytli vojákům vizuální záběry a další data z širšího okolí letounu, zatímco vojáci se zdržovali v jeho blízkosti.

„Nezastavitelní“ robopsi

Čtyřnohé roboty Ghost Robotics Vision 60 momentálně testují US Air Force, a také australská armáda. Roboti se také zúčastnili nedávné soutěže americké vojenské agentury pokročilých projektů DARPA „Subterranean Challenge“, jejímž cílem bylo prověřit možnosti robotických systémů při průzkumu podzemních prostor a zařízení.

Společnost Ghost Robotics se svými produkty příliš nechlubí. Na svých stránkách popisují roboty Vision 60 jako „nezastavitelné“ a schopné operovat jak s lidským operátorem, tak i autonomně.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že vojáci si snadno zvykají na spolupráci s roboty, kteří připomínají zvířata. Na letecké základně Nellis o robotech Vision 60 běžně mluvili jako o „psech“.

Robopsi mohou strážit větší území než tradiční psi z masa a kostí. Také nemohou být zabiti či zraněni, přinejmenším v biologickém smyslu. Oproti živým psům nabízejí různé senzory a sběr dat. Zároveň ale také nemají zuby ani žádné jiné zbraně, jimiž by se mohli bránit nebo i útočit. Prozatím.

Diskuze (6) Další článek: Edge chystá automatické uspávání záložek. Ušetří systémové prostředky

Témata článku: Technologie, Testy, USA, Vojenství, Roboti, Letadla, DARPA, Armáda, Pes, Cvičení, US Air Force, Letectvo, Robot, Colorado, Letecká základna, Americké letectvo, Nellis, Subterranean Challenge, Ghost Robotics, Nevada


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 160

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4