US Air Force testují hlídací robopsy. Budou střežit důležitá území a objekty

  • Do armády řady zemí světa rukují roboti
  • Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel
  • Americké letectvo nedávno otestovalo čtyřnohé robopsy, kteří jsou určeni k ostraze

Do armády řady zemí světa rukují roboti. Mohou mít přitom nejrůznější podobu i účel. Americké letectvo během nedávného velkého cvičení na letecké základně Nellis Air Force Base v Nevadě testovalo čtyřnohé robopsy Ghost Robotics Vision 60, kteří jsou určeni k ostraze. Podle všeho budou hlídat malá území a objekty velkého významu a sbírat tam potřebná data.

Zmíněné cvičení bylo součástí testu systému Advanced Battle Management System (ABMS). To je projekt US Air Force, který zastřešuje velení, řízení a sběr dat pro jednotky amerického letectva a případně i další vojenské jednotky.

Tento systém se již postupně zavádí na úrovni cvičení a experimentů, jako bylo například nedávné sestřelení simulované střely s plochou dráhou letu projektilem vypáleným ze samohybné houfnice.

Součástí cvičení na základně Nellis byl i přílet transportního letounu LC-130 Hercules z letecké základny Buckley Air Force Base v Coloradu. Na jeho palubě byli příslušníci jednotky 621st Contingency Response Wing.

Když transportní letoun přistál, tak jeho pasažéři vypustili robopsy. Hlídací robopsi poskytli vojákům vizuální záběry a další data z širšího okolí letounu, zatímco vojáci se zdržovali v jeho blízkosti.

„Nezastavitelní“ robopsi

Čtyřnohé roboty Ghost Robotics Vision 60 momentálně testují US Air Force, a také australská armáda. Roboti se také zúčastnili nedávné soutěže americké vojenské agentury pokročilých projektů DARPA „Subterranean Challenge“, jejímž cílem bylo prověřit možnosti robotických systémů při průzkumu podzemních prostor a zařízení.

Společnost Ghost Robotics se svými produkty příliš nechlubí. Na svých stránkách popisují roboty Vision 60 jako „nezastavitelné“ a schopné operovat jak s lidským operátorem, tak i autonomně.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že vojáci si snadno zvykají na spolupráci s roboty, kteří připomínají zvířata. Na letecké základně Nellis o robotech Vision 60 běžně mluvili jako o „psech“.

Robopsi mohou strážit větší území než tradiční psi z masa a kostí. Také nemohou být zabiti či zraněni, přinejmenším v biologickém smyslu. Oproti živým psům nabízejí různé senzory a sběr dat. Zároveň ale také nemají zuby ani žádné jiné zbraně, jimiž by se mohli bránit nebo i útočit. Prozatím.

Diskuze (6) Další článek: Edge chystá automatické uspávání záložek. Ušetří systémové prostředky

Témata článku: Technologie, Testy, Vojenství, Roboti, Letadla, USA, Armáda, Cvičení, Pes, DARPA, Robot, Americké letectvo, Subterranean Challenge, Letectvo, DARPA SubT, Nellis, Nevada, OBJ, Colorado, Letecká základna, Území, Ghost Robotics, US Air Force40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD