U.S. Air Force uskutečnilo letový test hypersonické střely AGM-183A

  • V USA proběhl první letový test hypersonické střely AGM-183A
  • Střela byla zavěšena pod křídlem bombardéru B-52 Stratofortress
  • Účelem bylo prověřit funkčnost taktického hardwaru a získat důležitá data

Společnost Lockheed Martin ve spolupráci s americkým letectvem úspěšně provedla první letový test taktické verze hypersonické střely AGM-183A, známé též jako Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW).

Střela byla zavěšena pod křídlem bombardéru B-52 Stratofortress a 8. srpna 2020 se proletěla nad leteckou základnou Edwards Air Force Base v Kalifornii. Během celého testu zůstala raketa pod křídlem (tzv. „captive test“) a nedostala možnost samostatně vzlétnout. Přesto šlo o významný test, který byl dalším krokem ve vývoji těchto střel.

Hypersonické zbraně, které mohou dosahovat rychlostí kolem Mach 5 a vyšších, jsou dnes považovány za zásadní, ne-li rozhodující technologii pro případné vojenské konflikty ve 21. století. Jejich vývoj ale není jednoduchý a je při něm nutné překonat celou řadu technických obtíží.

AGM-183A ARRW je hypersonická střela s kluzákovým letem, která by měla dosahovat rychlostí až kolem Mach 20. Je navržená tak, že by ji měly vypouštět letouny. Po startu ji na hypersonickou rychlost urychlí pomocná raketa, a pak se střela vydá kluzákovým letem ke svému cíli.

Menší než jiné hypersonické zbraně

Velkou výhodou této střely je, že je menší než jiné vyvíjené hypersonické zbraně. Vzhledem k tomu by jich bombardér B-52 mohl nést větší počet. Střela je dokonce tak malá, že ji zřejmě bude možné upravit pro stíhací letoun F-15 Eagle.

Účelem provedeného testu taktické verze střely bylo prověřit funkčnost taktického hardwaru a získat termální, mechanická i digitální data. Pozemní a letové testy střely AGM-183A ARRW budou pokračovat ještě dva roky.

Lockheed Martin ani US Air Force zatím neoznámili, kdy by se měl uskutečnit první volný let tohoto zbraňového systému, ani kdy by tato střela měla vstoupit do služby v americkém letectvu.

Jak uvedl Dave Berganini, ředitel program ARRW v divizi Lockheed Martin Missiles and Fire Control, tým tvůrců této střely při zmíněném testu úspěšně překonal veškerá úskalí, která všem zúčastněným přináší probíhající pandemie covid-19. Test byl podle něj kriticky významným předpokladem pro první letový test pomocné rakety této střely, k němuž by mělo dojít v relativně dohledné době.

Diskuze (19) Další článek: Ceny SSD a pamětí budou klesat, na trhu je přebytek paměťových čipů

Témata článku: Testy, Hardware, Vojenství, USA, Letadla, Zbraně, Armáda, Křídlo, Důležité data, US Air Force, Macha, Funkčnost, Bombardér, Lockheed, TES, Střela, Kalifornie, Lockheed Martin, Test



Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress