Testy | Zbraně | Armáda

U.S. Air Force uskutečnilo letový test hypersonické střely AGM-183A

  • V USA proběhl první letový test hypersonické střely AGM-183A
  • Střela byla zavěšena pod křídlem bombardéru B-52 Stratofortress
  • Účelem bylo prověřit funkčnost taktického hardwaru a získat důležitá data

Společnost Lockheed Martin ve spolupráci s americkým letectvem úspěšně provedla první letový test taktické verze hypersonické střely AGM-183A, známé též jako Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW).

Střela byla zavěšena pod křídlem bombardéru B-52 Stratofortress a 8. srpna 2020 se proletěla nad leteckou základnou Edwards Air Force Base v Kalifornii. Během celého testu zůstala raketa pod křídlem (tzv. „captive test“) a nedostala možnost samostatně vzlétnout. Přesto šlo o významný test, který byl dalším krokem ve vývoji těchto střel.

Hypersonické zbraně, které mohou dosahovat rychlostí kolem Mach 5 a vyšších, jsou dnes považovány za zásadní, ne-li rozhodující technologii pro případné vojenské konflikty ve 21. století. Jejich vývoj ale není jednoduchý a je při něm nutné překonat celou řadu technických obtíží.

AGM-183A ARRW je hypersonická střela s kluzákovým letem, která by měla dosahovat rychlostí až kolem Mach 20. Je navržená tak, že by ji měly vypouštět letouny. Po startu ji na hypersonickou rychlost urychlí pomocná raketa, a pak se střela vydá kluzákovým letem ke svému cíli.

Menší než jiné hypersonické zbraně

Velkou výhodou této střely je, že je menší než jiné vyvíjené hypersonické zbraně. Vzhledem k tomu by jich bombardér B-52 mohl nést větší počet. Střela je dokonce tak malá, že ji zřejmě bude možné upravit pro stíhací letoun F-15 Eagle.

Účelem provedeného testu taktické verze střely bylo prověřit funkčnost taktického hardwaru a získat termální, mechanická i digitální data. Pozemní a letové testy střely AGM-183A ARRW budou pokračovat ještě dva roky.

Lockheed Martin ani US Air Force zatím neoznámili, kdy by se měl uskutečnit první volný let tohoto zbraňového systému, ani kdy by tato střela měla vstoupit do služby v americkém letectvu.

Jak uvedl Dave Berganini, ředitel program ARRW v divizi Lockheed Martin Missiles and Fire Control, tým tvůrců této střely při zmíněném testu úspěšně překonal veškerá úskalí, která všem zúčastněným přináší probíhající pandemie covid-19. Test byl podle něj kriticky významným předpokladem pro první letový test pomocné rakety této střely, k němuž by mělo dojít v relativně dohledné době.

Diskuze (19) Další článek: Ceny SSD a pamětí budou klesat, na trhu je přebytek paměťových čipů

Témata článku: Hardware, Testy, Vojenství, USA, Letadla, Zbraně, Armáda, Střela, Funkčnost, Kalifornie, Lockheed Martin, Důležité data, Test, US Air Force, Macha, Lockheed, Křídlo, Bombardér


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC