US Army přidá na vozidla Stryker lasery. Budou chránit bojové jednotky proti dronům i raketám

  • Americká armáda připravuje pozemní laserové systémy, které jsou instalované na obrněných vozidlech Stryker
  • Mají hrát roli vysoce mobilní protivzdušné obrany
  • První „laserové“ Strykery se u jednotek U.S. Army objeví v v příštích 45 dnech

Americká armáda již delší dobu připravuje pozemní laserové systémy, které jsou instalované na osmikolových obrněných vozidlech Stryker. Mají hrát roli vysoce mobilní protivzdušné obrany, která obstojí proti rozmanitým hrozbám konfliktů dnešní doby. To, co bylo donedávna pouhou science-fiction, se teď stává skutečností.

Na konferenci Space and Missile Defense Symposium (SMD 2022) v Huntsville. Alabama, nedávno vystoupil generál Neil Thurgood, který vede vojenskou agenturu Rapid Capabilities and Critical Technologies Office.

Podle jeho vyjádření se v příštích 45 dnech objeví u jednotek americké armády první „laserové“ Strykery. Konkrétně by se první baterie těchto speciálních Strykerů měla zformovat u protivzdušné obrany základny Fort Sill v Oklahomě.

Laserové Strykery vznikly v rámci programu Directed Energy-Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD), který je jednou z 35 modernizačních priorit americké armády. Tyto obrněnce jsou vyzbrojeny pevnolátkovým laserovým systémem o výkonu 50 kW, který je označovaný jako HEL (High Energy Laser).

Technologie je zatím v plenkách, ale...

Strykery DE M-SHORAD by měly bránit vojáky, zbraňové systémy i základny před útoky malých, středních i velkých dronů, stejně jako před raketami a minometnými i dělostřeleckými projektily.

Generál Thurgood připouští, že technologie je stále ještě v plenkách a vojáci se budou muset naučit ji používat, základní procedury jsou ale podobné, jako u jiných systémů mobilní protivzdušné obrany. Podle něj je palba z laserové zbraně v mnohém podobná palbě klasickými kinetickými systémy. Laserový paprsek je jako kulka tvořená světlem.

Strykery s laserem již mají za sebou dvě cvičení s ostrou střelbou. Během toho druhého, které se uskutečnilo letos (2022), si poradily nejen s drony různých velikostí, ale také s minometnými střelami ráže 60 mm, což bývá považováno za velmi obtížné.

Thurgoodova agentura plánuje kromě 50 kW laserů pro Strykery nasadit i menší lasery o výkonu 20 kW, v rámci nedávno spuštěného projektu, který dostal název Army Multi-Purpose High Energy Laser (AMP-HEL). 20 kW lasery by měly být instalovány na nová lehká armádní vozidla Infantry Squad Vehicle (ISV), která pojmou 9 vojáků. Zajistí obranu před malými a středními drony.

Diskuze (3) Další článek: Německý ministr hospodářství vyloučil možnost prodloužení životnosti tří jaderných elektráren

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Zbraně, Raketa, Armáda, Laser, Laserový systém, Obrněné vozidlo, Americká armáda, Rapid Capabilities, Huntsville, ISV, Jednotka, Oklahoma, Stryker, Hela, High Energy laser, Alabama, AMP-HEL, Protivzdušná obrana, Vozidlo, SMD, Drony, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně