Roboti | Vojenství | Mozek | Autonomní vůz

US Army vyvíjí univerzální robotický mozek pro všechny typy vozidel

  • US Army chce mít k dispozici bojová i zásobovací vozidla bez lidské posádky
  • Odborníci proto pracují na vývoji univerzálního robotického mozku
  • Ten by měl autonomní provoz pozemních vozidel umožnit

Americká armáda usilovně vyvíjí hardware a software, s jejichž pomocí by bylo možné relativně snadno předělat stávající vozidla US Army všeho druhu na dálkové ovládání nebo dokonce na semi-autonomní provoz.

Cílem armády je, aby měla k dispozici bojová vozidla bez lidské posádky, co budou bojovat po boku vozidel s lidskou posádkou, stejně jako zásobovací konvoje tvořené vozidly bez lidí, která budou jezdit autonomně anebo budou následovat vozidlo s lidskou posádkou.

Autonomní provoz pozemních vozidel přináší větší výzvy a technické problémy, než je tomu v případě autonomních letounů. Zvládnout autonomní pohyb ve dvourozměrném prostředí, které bývá poseté překážkami, je totiž obtížnější, nežli létat ve třech rozměrech.

Nicméně, specialisté centra US Army Ground Vehicles Systems Center již v podstatě mají hotovou technologii univerzálního robotického mozku pro pozemní vozidla, který právě tohle dokáže.

Testy v plném proudu

Tvůrci nový systém robotického řízení vozidel otestovali již na více než 20 různých vozidlech, počínaje Humvee, až po obrněné transportéry M113. Dokonce ho instalovali na německé náklaďáky, které používá britská armáda, a které mají tudíž řízení na opačné straně než obvykle.

Americká armáda chce robotické mozky vozidel především do programu Optionally Manned Fighting Vehicle (OMFV). Jde o bojová vozidla, která by měla nahradit stárnoucí obrněné vozidlo M2 Bradley. Vozidla OMFV by měla operovat někdy s lidskou posádkou a někdy zase bez ní, ať už přímo v bojových misích nebo třeba při přesunech techniky na velkou vzdálenost.

Robotické mozky by se ale měly velmi dobře uplatnit i v nebojových vozidlech armády. Budou řídit tahače, náklaďáky i cisterny, aby ušetřili lidské řidiče námahy, ale hlavně nebezpečí, které jim obvykle hrozí poblíž bojišť anebo v oblastech, kde lidé nejsou příliš dobře naklonění americké armádě.

Vojenská vozidla bez lidské posádky se musejí vypořádat s často mimořádně komplikovanými podmínkami. Každé autonomní vozidlo by mělo zvládnout různé typy silnic, cest a terénu, rozmary počasí, i běžné překážky, které se jim mohou přimotat do cesty.

Ale vozidla v oblastech bojů nebo na vojenských misích to mají ještě o řád obtížnější. Musejí se vyhýbat minám, výbušným nástrahám či dalším uměle vyrobeným překážkám. Zároveň čelí všudypřítomné devastaci, kterou vojenské konflikty způsobují v celé krajině. S tím vším musejí robotické mozky vozidel US Army počítat.

Diskuze (2) Další článek: Šílení modeři vyndali rychlejší paměti GDDR6 z GeForce RTX 2080 Super a napájeli je do GeForce RTX 2080 Ti

Témata článku: Technika, Doprava, Výzkum, Roboti, USA, Vojenství, Armáda, Mozek, Autonomní vůz, Překážka, Posádka, Lidská posádka, Humvee, Americká armáda, US Army, Vozidlo, Military


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3