Vojenství | Námořnictvo | Lodě

U.S. Navy chce do své flotily velká autonomní hladinová plavidla

Foto: U.S. Navy
U.S. Navy chce do své flotily velká autonomní hladinová plavidla | Foto: U.S. Navy

Americké námořnictvo by rádo v co největší míře využívalo autonomních strojů, které by operovaly bez lidské posádky. Týká se to leteckých dronů, ponorek, malých člunů, a také velkých hladinových plavidel.

Nedávno byla jako hlavní kontraktor pro studii proveditelnosti zařazení velkých autonomních plavidel do US Navy vybrána společnost Lockheed Martin. Tato plavidla by měla operovat po delší dobu bez lidské posádky. Tento krok je součástí programu vývoje takových plavidel Large Unmanned Surface Vessel (LUSV).

Lockheed Martin bude ve spolupráci se společností Vigor Works, LLC z Portlandu v Oregonu vyvíjet programový management, mechanismy integrace platformy LUSV do US Navy, potřebné systémy včetně bojového managementu, mechanismy automatizace plavidel. Zároveň budou pracovat na kybernetické expertíze, která je v případě autonomních strojů vždy nezbytnou součástí.

V současné době se největší náklady na stavbu a provoz vojenských plavidel pojí s jejich posádkou. Proto se americké námořnictvo, a stejně tak i námořnictva dalších zemí, velmi zajímá o možnost použití plavidel bez posádky. Taková plavidla se mohou dobře uplatnit v rutinních operacích a misích, stejně jako v extrémně riskantních misích, v nichž by byla lidská posádka vážně ohrožena.

Autonomní plavidla by měla v ideálním případě samostatně opouštět přístav, strávit na moři celé měsíce bez přestávky, a pak se autonomně vracet do přístavu pro doplnění zásob a nezbytnou údržbu.

Kontrakt v hodnotě 7 milionů dolarů

Lockheed Martin získali kontrakt v hodnotě 7 milionů dolarů. Ten bude financovat roční studii, která se soustředí na konstrukci autonomního plavidla založeného na již existujícím designu soudobé komerční lodě a na modifikace, které budou zahrnovat systémy pro automatizaci provozu lodi, autonomní řízení a systémy pro kybernetickou bezpečnost. Jestliže koncept LUSV v této studii uspěje, tak projekt postoupí do další fáze LUSV Detailed Design & Construction.

Jak uvedli představitelé Lockheed Martin, při vývoji velkých autonomních hladinových plavidel navazují na své zkušenosti s autonomními a dálkově ovládanými stroji. Již mají na svém kontě například technologii Sikorski MATRIX, která umožnuje létat s helikoptérou pomocí tabletu nebo technologii AXIS, která souvisí s řízením dílčích systémů na lodích US Navy.

Cílem programu LUSV je přetvořit flotilu US Navy na distribuovanou síť plavidel, z nichž bude nemalá část autonomních. Každý prvek této sítě bude pracovat v reálném čase, zároveň jako senzor a jako bojová platforma. Taková síť by měla být schopna pružně reagovat na celou škálu hrozeb, které dnes číhají na vlnách světového oceánu.

Diskuze (5) Další článek: Týden mobilně 550: Druhá eRouška napravuje škody, které napáchala první verze

Témata článku: Technika, USA, Vojenství, Námořnictvo, Armáda, Lodě, Portland, Dolar, Flotila, Lockheed Martin, US Navy, LLC, Posádka, Oregon, Automatizace, Plavidlo, Nava


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8