U.S. Navy prověřilo raketový stealth torpédoborec Zumwalt na rozbouřeném moři

  • Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec
  • Zumwalt nedávno během cesty z Kalifornie na Aljašku proplul dvěma bouřemi
  • Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů

Americké námořnictvo stále testuje svůj nový raketový stealth torpédoborec Zumwalt. Futuristická válečná loď nedávno obstála v divokých vlnách, když cestou z Kalifornie na Aljašku proplula dvěma bouřemi. Na Aljašce bude brzy následovat další fáze testů.

Jak nedávno uveřejnilo velitelství Naval Sea Systems Command, Zumwalt si ve zmíněných bouřích prověřil odolnost svého unikátního designu ve vlnách, které dosahovaly výšky až 6 metrů. Tyto bouře podle všeho předčily očekávání námořníků, takže Zumwalt prošel opravdu zatěžkávající zkouškou.

Námořnictvo vybralo čas a místo testů na bouřlivém moři tak, aby tam byla slušná šance na velké vlny, které by mohly Zumwalt vystavit drsným podmínkám.

Cesta za intenzivními bouřemi

Torpédoborec přitom až doposud brázdil vlny na relativně klidném oceánu u pobřeží kalifornského San Diega. Na sever na Aljašku se loď vydala kvůli tomu, že se tam vyskytují intenzivnější bouře. Na takovou bouři Zumwalt narazil u pobřeží aljašského Ketchikanu.

Odborníci námořnictva při testech sledovali jak stav lodi a její chování v bouři, tak i parametry vln a další charakteristiky rozbouřeného oceánu. Využili při tom měřící bóje, které jim pomohly zjistit potřebné údaje. Z těchto údajů posléze mohli vyhodnotit, jak si loď v bouři vedla.

Raketové stealth torpédoborce třídy Zumwalt čelí již řadu let kritice, která směřuje na řadu jejich vlastností a slabých míst. Projevilo se to především na počtu těchto lodí, kterých mělo být původně 32, ale nakonec se jejich počet smrskl na 3. Jedním ze zmíněných slabých míst je například 155 mm palubní dělo těchto torpédoborců.

Během vývoje vyšlo najevo, že jediný výstřel tohoto děla by stál 800 tisíc dolarů, což není únosné pro žádnou armádu na světě. Proto se musel změnit hlavní účel lodí třídy Zumwalt.

Namísto ostřelování souše se teď zaměřují na hladinové útoky. Vyžádalo si to úpravy v ceně 1 miliardy dolarů. Úspěšné testy na oceánu teď poněkud napravují pošramocenou pověst těchto lodí.

Titulní foto: NEWSLETTER, CC0

Diskuze (12) Další článek: Světelná show nad západem USA. V atmosféře shořel druhý stupeň Falconu 9

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,