U.S. Navy sestřelilo cvičnou střelu elektricky napájeným laserem

* Výzkumná agentura amerického námořnictva úspěšně otestovala vysokoenergetický laserový systém
  • Jmenuje se Layered Laser Defense a je plně napájen elektřinou
  • Mj. sestřelil cvičný cíl, který představoval letící podzvukovou střelu s plochou dráhou letu
Foto: Lockheed Martin
U.S. Navy sestřelilo cvičnou střelu elektricky napájeným laserem | Foto: Lockheed Martin

Výzkumná agentura amerického námořnictva Office of Naval Research (ONR) úspěšně otestovala plně elektricky napájený vysokoenergetický laserový systém. Jak nedávno oznámil Pentagon, laserový systém Layered Laser Defense mimo jiné sestřelil cvičný cíl, který představoval letící podzvukovou střelu s plochou dráhou letu.

Klepněte pro větší obrázek

Systém Layered Laser Defense postavila společnost Lockheed Martin. Je vhodný k obraně proti letícím dronům nebo také rychlým útočným člunům a podobným cílům. Rovněž může sledovat a identifikovat cíle pro jiné zbraňové systémy, díky svému výkonnému teleskopu s vysokým rozlišením.

Zmíněný test se uskutečnil v průběhu letošního února, v testovacím zařízení High Energy Laser Systems, které se nachází v prostoru White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Jak je v podobných případech obvyklé, americká armáda o významných testech zbraňových systémů informuje s několikaměsíčním zpožděním.

Laserové systémy mají potenciál změnit tvář budoucích operací

Podle dostupných informací se během únorového testu laserový systém uplatnil jak proti simulované střele s plochou dráhou letu, tak i proti dalším typům cílů, včetně kvadrikoptér a jiných dronů.

Jak uvádí šéf agentury ONR, kontraadmirál Lorin Selby, inovativní laserové systémy, jako je Layered Laser Defense, mají potenciál změnit tvář budoucích námořních operací. Mohou zasahovat proti rozmanitým hrozbám a vhodně doplňují stávající obranné systémy.

Americké námořnictvo a vlastně celý Pentagon v posledních letech nezapřou stále větší zájem o energetické zbraňové systémy. Společnost Lockheed Martin stojí i za vývojem dalšího takového laserového systému HELIOS. Ještě letos by tento laser měli instalovat na palubu vybraného torpédoborce.

Proč mají americké ozbrojené síly takový zájem o lasery? Jednou z největších výhod těchto zbraní je schopnost zneškodnit například střelu s plochou dráhou letu nebo třeba dron za zlomek ceny, jakou je nutné vynaložit na sestřelení konvenční protivzdušnou obranou. Vzhledem k tomu, že systém Layered Laser Defense je poháněný elektřinou, spotřebuje na výstřely pouze palivo, nic jiného.

Diskuze (23) Další článek: Elon Musk chce vybudovat podzemní hyperloop. Byl by imunní vůči povrchovým povětrnostním podmínkám

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Zbraně, Armáda, Námořnictvo, Elektřina, Pentagon, Laser, Systém, Elektrický, Americká armáda, Šéf agentury, Dráha, Americké námořnictvo, Dráha letu, Nové Mexiko, ONR, Lockheed Martin, Střela, Helios, Laserový systém, Let, Office of Naval Research, Plochá dráhaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie