US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

  • Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj
  • Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla
  • Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Na moři se stále více prosazuje elektronický boj. Válečné lodě a ponorky čelí stále sofistikovanějším raketám či torpédům. K chytrým útokům je ale nezbytná elektronika, na kterou je možné zaútočit.

Bojová plavidla už dnes bývají vybavená systémy pro elektronický boj. V řadě případů jsou ale příliš velké či objemné, což komplikuje jejich použití u menších plavidel.

Původní systém není možné v současné podobě přizpůsobit menším lodím. Společnost Northrop Grumman proto vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj AN/SLQ-32(V)7 Surface Electronic Warfare Improvement Program Block III nebo též SEWIP Block III.

Tato menší verze systému nabízí menším plavidlům prostředky pro pokročilý elektronický boj, od pasivní detekce rádiových frekvencí až po přesné a velmi účinné elektronické útoky na větší počet cílů zároveň.

Neomezené salvy „kulek“

Nová verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony, letouny nebo třeba jiné lodě. Rovněž zahrnuje výkonný radar a komunikační prostředky.

Jak uvádí Mike Meaney z vedení společnosti Northrop Grumman, který řídí program SEWIP Block III, hlavním cílem vývoje kompaktní varianty je použití v malých lodích (zhruba od velikosti fregaty a menších). Podle Meaneyho takový systém poskytne lodím neomezené salvy „kulek“, s nimiž budou moci zasahovat protilodní střely a další hrozby.

Meaney připomíná, že systém SEWIP Block III zahrnuje strojové učení i umělou inteligenci. S těmito nástroji je možné pohotově zvládat důvěrně známé hrozby i se svižně vyrovnat s novými. Otevřená architektura softwaru i hardwaru zase poskytuje možnost jednoduše vylepšovat systém novými funkcemi.

SEWIP Block III staví na technologii radaru s aktivním elektronickým snímáním (AESA). Dále rozšiřuje její možnosti a využívá ji vysoce přesným nekinetickým útokům na hrozby v okolí. Pokročilé systémy elektronické obrany také poskytnou novou „neviditelnou“ vrstvu ochrany jednotkám na souši.

Diskuze (3) Další článek: Šifrování je pro pedofily, teroristy a mafiány. Britská vláda brojí proti end-to-end šifrování v komunikačních aplikacích

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,