US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

  • Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj
  • Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla
  • Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Na moři se stále více prosazuje elektronický boj. Válečné lodě a ponorky čelí stále sofistikovanějším raketám či torpédům. K chytrým útokům je ale nezbytná elektronika, na kterou je možné zaútočit.

Bojová plavidla už dnes bývají vybavená systémy pro elektronický boj. V řadě případů jsou ale příliš velké či objemné, což komplikuje jejich použití u menších plavidel.

Původní systém není možné v současné podobě přizpůsobit menším lodím. Společnost Northrop Grumman proto vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj AN/SLQ-32(V)7 Surface Electronic Warfare Improvement Program Block III nebo též SEWIP Block III.

Tato menší verze systému nabízí menším plavidlům prostředky pro pokročilý elektronický boj, od pasivní detekce rádiových frekvencí až po přesné a velmi účinné elektronické útoky na větší počet cílů zároveň.

Neomezené salvy „kulek“

Nová verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony, letouny nebo třeba jiné lodě. Rovněž zahrnuje výkonný radar a komunikační prostředky.

Jak uvádí Mike Meaney z vedení společnosti Northrop Grumman, který řídí program SEWIP Block III, hlavním cílem vývoje kompaktní varianty je použití v malých lodích (zhruba od velikosti fregaty a menších). Podle Meaneyho takový systém poskytne lodím neomezené salvy „kulek“, s nimiž budou moci zasahovat protilodní střely a další hrozby.

Meaney připomíná, že systém SEWIP Block III zahrnuje strojové učení i umělou inteligenci. S těmito nástroji je možné pohotově zvládat důvěrně známé hrozby i se svižně vyrovnat s novými. Otevřená architektura softwaru i hardwaru zase poskytuje možnost jednoduše vylepšovat systém novými funkcemi.

SEWIP Block III staví na technologii radaru s aktivním elektronickým snímáním (AESA). Dále rozšiřuje její možnosti a využívá ji vysoce přesným nekinetickým útokům na hrozby v okolí. Pokročilé systémy elektronické obrany také poskytnou novou „neviditelnou“ vrstvu ochrany jednotkám na souši.

Diskuze (3) Další článek: Znáte všechny možnosti, do čeho se vyplatí investovat v novém roce? Tady je seznam nejlepších.

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Armáda, Námořnictvo, loď, Lodě, Pokročilý systém, Block III, AESA, Ship, Drony, Elektronický boj, US Navy, Malá loď, Hrozba, Plavidlo, Northrop Grumman, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší aplikace pro tento týden: Kalkulačka rovnic, osobní chatbot a pádlování s Apple Watch

Nejlepší aplikace pro tento týden: Kalkulačka rovnic, osobní chatbot a pádlování s Apple Watch

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace