USA: Musíme vyvinout zbraně s umělou inteligencí. Je to naše morální povinnost

Amerika se rozhoduje, zdali dá zelenou vývoji zbraňových systémů s prvky A.I. Kongres za tímto účelem sestavil odborný panel, který vedl bývalý šéf Googlu Eric Schmidt a zasedl v něm i někdejší náměstek ministra obrany Robert Work.

A na co odborníci přišli? Definitivní doporučení pro zákonodárce padne až na jaře, nicméně momentálně převažuje názor, podle kterého chytré zbraně zítřka nemají být nebezpečným rizikem, ale naopak morální povinností. To soudí i zmíněný Work, jehož citace „It is a moral imperative to at least pursue this hypothesis,“ obletěla svět.

Podle panelu spočívá morální imperativ „alespoň to zkusit“ v tom, že by měly chytré zbraňové systémy snížit ztráty a chyby. Nasazení A.I. totiž nespočívá pouze ve vývoji zbraně samotné – třeba autonomního dronu, ale – a to v následujících letech především – v chytré analýze dat a rizik.

Když je nevyvineme, udělá to beztak Čína

To znamená, že i když raketu nakonec vypustí běžný dálkově řízený dron, pokročilý software pomůže zpravodajským operativcům odhadnout, jestli se v tom stavení v rizikové zóně opravdu nachází nepřítel.

Proti se naopak stavějí lidskoprávní organizace, které chtějí v USA docílit zákazu vývoje podobných systémů. Podle zastánců je to cesta do pekel, identické systémy totiž dozajisté budou vyvíjet i tradiční rivalové v čele s Čínou, která si s etickou stránkou věci v tomto případě moc hlavu nedělá.

Diskuze (41) Další článek: ELONOVINKY: Nejrychlejší znovupoužití rakety a další lednové rekordy SpaceX

Témata článku: Technologie, Google, Umělá inteligence, USA, Zbraně, Politika, Eric Schmidt, Čína, Povinnost, Morální povinnost, Zbraňový systém, Imperativ, Amerika, Drony


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 83

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály