USA | Čína | Vojenství | Laser | Zbraně

USA obvinily Čínu z toho, že proti jednomu z jejich průzkumných letadel použila laserovou zbraň

Americké námořnictvo tvrdí, že čínská válečná loď proti jednomu z jeho průzkumných letadel použila laserovou zbraň. K incidentu mělo dojít minulý týden.

„Laserové zbraně mají potenciál způsobit vážnou újmu posádkám letadel i námořníkům, stejně jako lodním a leteckým systémům,“ uvádí US Navy ve svém prohlášení.

V tomto konkrétním případě se údajně jednalo o laser určený k oslepování senzorů či lidských pilotů (v podstatě vysoce výkonnou verzi klasického laserového ukazovátka), jehož používání zakazují ženevské konvence.

Vojenští činitelé v rozhovoru pro CNN uvedli, že Spojené státy pravděpodobně budou reagovat vznesením oficiálního diplomatického protestu. Není to přitom poprvé, kdy se něco takového řeší: v roce 2018 byli američtí piloti varováni, že čínská základna v Džibutsku by jejich letadla mohla ohrozit „vojenskými laserovými paprsky“.

Tyto zbraně jsou přitom stále rozšířenější. Jak jsme vás nedávno informovali, Čína jimi chce vybavit mj. i svá bojová letadla. Podobné plány mají samozřejmě i jiné země – například výzkumná laboratoř amerického letectva AFRL uzavřela před třemi lety se společností Lockheed Martin kontrakt na vývoj laserového děla.

Diskuze (44) Další článek: Další velká akce v ohrožení. Kvůli koronaviru ruší firmy účast na GDC. Aktualizováno: odloženo

Témata článku: Technologie, USA, Čína, Vojenství, Letadla, Námořnictvo, Laser, Armáda, Zbraně, Laserové ukazovátko, CNN, Letadlo, Lockheed Martin, US Navy, Laserová zbraň


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 244

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44