USA obvinily Čínu z toho, že proti jednomu z jejich průzkumných letadel použila laserovou zbraň

Americké námořnictvo tvrdí, že čínská válečná loď proti jednomu z jeho průzkumných letadel použila laserovou zbraň. K incidentu mělo dojít minulý týden.

„Laserové zbraně mají potenciál způsobit vážnou újmu posádkám letadel i námořníkům, stejně jako lodním a leteckým systémům,“ uvádí US Navy ve svém prohlášení.

V tomto konkrétním případě se údajně jednalo o laser určený k oslepování senzorů či lidských pilotů (v podstatě vysoce výkonnou verzi klasického laserového ukazovátka), jehož používání zakazují ženevské konvence.

Vojenští činitelé v rozhovoru pro CNN uvedli, že Spojené státy pravděpodobně budou reagovat vznesením oficiálního diplomatického protestu. Není to přitom poprvé, kdy se něco takového řeší: v roce 2018 byli američtí piloti varováni, že čínská základna v Džibutsku by jejich letadla mohla ohrozit „vojenskými laserovými paprsky“.

Tyto zbraně jsou přitom stále rozšířenější. Jak jsme vás nedávno informovali, Čína jimi chce vybavit mj. i svá bojová letadla. Podobné plány mají samozřejmě i jiné země – například výzkumná laboratoř amerického letectva AFRL uzavřela před třemi lety se společností Lockheed Martin kontrakt na vývoj laserového děla.

Diskuze (44) Další článek: Další velká akce v ohrožení. Kvůli koronaviru ruší firmy účast na GDC. Aktualizováno: odloženo

Témata článku: Technologie, Vojenství, Letadla, USA, Čína, Armáda, Zbraně, Laser, Námořnictvo, Laserové ukazovátko, CNN, US Navy, Laserová zbraň, Lockheed Martin, LetadloRobotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony