USA obvinily Čínu z toho, že proti jednomu z jejich průzkumných letadel použila laserovou zbraň

Americké námořnictvo tvrdí, že čínská válečná loď proti jednomu z jeho průzkumných letadel použila laserovou zbraň. K incidentu mělo dojít minulý týden.

„Laserové zbraně mají potenciál způsobit vážnou újmu posádkám letadel i námořníkům, stejně jako lodním a leteckým systémům,“ uvádí US Navy ve svém prohlášení.

V tomto konkrétním případě se údajně jednalo o laser určený k oslepování senzorů či lidských pilotů (v podstatě vysoce výkonnou verzi klasického laserového ukazovátka), jehož používání zakazují ženevské konvence.

Vojenští činitelé v rozhovoru pro CNN uvedli, že Spojené státy pravděpodobně budou reagovat vznesením oficiálního diplomatického protestu. Není to přitom poprvé, kdy se něco takového řeší: v roce 2018 byli američtí piloti varováni, že čínská základna v Džibutsku by jejich letadla mohla ohrozit „vojenskými laserovými paprsky“.

Tyto zbraně jsou přitom stále rozšířenější. Jak jsme vás nedávno informovali, Čína jimi chce vybavit mj. i svá bojová letadla. Podobné plány mají samozřejmě i jiné země – například výzkumná laboratoř amerického letectva AFRL uzavřela před třemi lety se společností Lockheed Martin kontrakt na vývoj laserového děla.

Diskuze (44) Další článek: Další velká akce v ohrožení. Kvůli koronaviru ruší firmy účast na GDC. Aktualizováno: odloženo

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Letadla, Čína, Zbraně, Armáda, Námořnictvo, Laser, Cin, Lockheed Martin, Laserové ukazovátko, CNN, Letadlo, US Navy, Laserová zbraňVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu