USA schválily malý modulární jaderný reaktor NuScale. První spustí do roku 2030

Americký úřad pro jadernou energetiku certifikoval návrh malého modulárního reaktoru společnosti NuScale Power. Jedná se o vůbec první schválení této technologie nové generace ve Spojených státech. Firma tak může začít plánovat výstavbu ukázkové elektrárny s malým modulárním reaktorem (SMR) v Idaho National Laboratory.

NuScale tvrdí, že projekt bezuhlíkové elektrárny se šesti reaktory a celkovým výkonem 462 megawattů bude plně spuštěn v roce 2030, informuje agentura Reuters. Objevují se však otázky týkající se rostoucích nákladů – NuScale v lednu uvedla, že plánovaná cena elektřiny je 89 dolarů (cca 1950 Kč) za megawatthodinu, což je o 53 % více než předchozí odhad 58 dolarů za MWh.

Malý modulární jaderný reaktor

David Schlissel z Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu v Ohiu také vyjádřil své obavy týkající se nákladů. Očekává, že se náklady budou nadále zvyšovat, což by mohlo omezit počet postavených reaktorů. Dle Schlissela nebudou kvůli tomu cenově konkurenceschopné ve srovnání s obnovitelnými zdroji a bateriovými úložišti.

Zastánci reaktorů nové generace, včetně administrativy prezidenta Joea Bidena a mnoha republikánských zákonodárců, tvrdí, že jsou klíčové pro omezení klimatických změn. NuScale prohlašuje, že budou bezpečnější než dnešní konvenční reaktory, ale očekává, že budou, stejně jako klasické jaderné elektrárny, produkovat toxický odpad, pro který zatím nebylo vyvinuto žádné trvalé řešení.

Ministerstvo energetiky USA poskytlo od roku 2014 více než 600 milionů dolarů na podporu projektů, licencí a vyhledání lokalit pro elektrárny NuScale a další malé modulární reaktory. Firma NuScale a další společnosti, které uspějí při výstavbě reaktorů nové generace, by mohly získat lukrativní daňové úlevy obsažené v novém zákoně o snížení inflace, který loni podepsal prezident Biden.

Už to není jen abstraktní pojem

„Malé modulární reaktory už nejsou jen abstraktním pojmem,“ řekla náměstkyně ministra pro jadernou energetiku Kathryn Huff. „Je to inovace v té nejlepší podobě a my tady ve Spojených státech teprve začínáme. Jsou skutečné a jsou připraveny k nasazení díky tvrdé práci společnosti NuScale, univerzitní komunity, našich národních laboratoří, průmyslových partnerů a NRC.“

Viceprezidentka společnosti NuScale pro marketing a komunikaci Diane Hughes, uvedla, že certifikace projektu je historickým krokem vpřed směrem k budoucnosti čisté energie a činí z elektrárny VOYGR řešení, které lze v dohledné době nasadit u zákazníků. Hughes dodala, že první balíček žádostí o schválení návrhu malého modulárního reaktoru obsahoval více než dva miliony stran podkladových materiálů.

Společnost NuScale doufá, že postaví další malé jaderné reaktory v Rumunsku, Kazachstánu a Polsku, a to navzdory obavám odborníků na jadernou bezpečnost, kteří tvrdí, že ruská invaze na Ukrajinu a obsazení Záporožské elektrárny by měly přimět jaderný průmysl, aby se vážně zamyslel nad výstavbou elektráren v tomto regionu.

Diskuze (27) Další článek: DetectGPT je kladivo na umělou inteligenci, které slibuje, že pozná podvodníky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,