USA | Zbraně | Armáda | Lodě

USA vyvíjejí ultradalekonosné dělo. Dojde k renesanci bitevních lodí?

  • Americká armáda pracuje na dělostřeleckém systému s extrémně velkým dostřelem
  • Ten by měl zasahovat cíle do vzdálenosti neuvěřitelných cca 1 850 kilometrů
  • Navrátí z výslužby bitevní lodě?

Americká armáda usilovně pracuje na dělostřeleckém systému s extrémně velkým dostřelem. Strategic Long Range Cannon (SLRC) by měl zasahovat cíle do vzdálenosti neuvěřitelných 1 000 námořních mil, čili asi 1 850 kilometrů.

Taková zbraň, jejíž dostřel dramaticky přesahuje soudobá nejlepší děla, už sama o sobě změní strategickou situaci na řadě „horkých“ míst světa. Jak se ale ukazuje, mohla by také navrátit z výslužby obávanou zbraň nedávné minulosti – bitevní lodě.

Zatím není moc jasné, jak vlastně systém SLRC funguje. Podle US Army jde ale vše podle plánu a na rok 2023 připravují testy prototypu zbraně. Systém SLRC by měl být nainstalován na těžkém nákladním automobilu nebo podobné platformě a měl by na ohromující vzdálenost likvidovat především protiletadlové a protilodní systémy protivníka, s cílem usnadnit pronikání útočných jednotek.

Nasazení dělostřeleckého systému takového typu je ale pochopitelně omezené řadou faktorů, jako je dostatečné zázemí pro přepravu, apod. Zajímavým řešením tohoto problému by se mohla stát renesance bitevních lodí.

Éra těchto úžasných plavidel skončila již za druhé světové války. Potopení ikonických lodí, jako byl britský bitevník Prince of Wales nebo německý Bismarck, bylo překvapivě snadné a rychlé, čehož si všichni okamžitě všimli. V důsledku toho byly poslední bitevní lodě spuštěny na vodu v roce 1944. Sloužily sice ještě dlouho, ale jejich osud byl již zpečetěn.

Vrátí se bitevní lodě do hry?

Hlavním důvodem vyřazení bitevních lodí z moderních loďstev bylo to, že jejich palebná síla, i když mohutná, měla jen relativně krátký dosah. Zároveň měly tyto lodě problém přesně zaměřit palbu na protivníka. Proto na sklonku druhé světové války převládly letadlové lodě, jejichž letouny v těchto zásadních parametrech bitevní lodě s přehledem porážely.

Dnešní pokročilé technologie a dělostřelecký systém SLRC by mohly vrátit bitevní lodě do hry. Nová generace bitevních lodí by samozřejmě vypadala poněkud jinak, než jak jsme zatím byli zvyklí.

Mohly by být stealth, podobně jako lodě třídy Zumwalt a jejich dělové hlavě by se vysunovaly jen kvůli palbě. Nemusely by být chráněny mohutnými pancíři, protože by se od nich nečekaly drtivě hladinové souboje s podobnými loděmi protivníka.

Bitevní loď tohoto typu by mohla mít dejme tomu 4 systémy SLRC ve 2 dělových věžích. O jejich ochranu by se postaraly střely Evolved Sea Sparrow Missiles a systémy jako Phalanx, plus flotila doprovodných lodí. Takové bitevní lodě by fungovaly jako dalekonosné houfnice a jejich operační dosah by byl opravdu nevídaný.

Předčily by letadlové lodě i s jejich letouny. Jediná bitevní loď v Severním moři by mohla bombardovat západní Rusko včetně Moskvy. Kdyby plula v Indickém oceánu, tak by zasáhla cíle v Pákistánu, Afghánistánu, Jemenu nebo Somálsku. Z Pacifiku by zase ohrožovala celou Severní Koreu a zároveň Peking a Šanghaj.

Diskuze (33) Další článek: Jak ve Windows 10 omezit dětem hry, bloumání po webu a další nežádoucí aktivity

Témata článku: Technika, Vojenství, USA, Severní Korea, Zbraně, Armáda, Rusko, Lodě, Pákistán, Dělo, US Army, Šanghaj, Afghánistán, Pacifik, Dostřel, Systém, Somálsko, Peking, Dělostřelecký systém, Indický oceán, Severní moře, Moskva, Jemen


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Apple zablokoval aktualizaci aplikace Facebooku. Poukázal totiž na 30% poplatek v App Store
Vladislav Kluska
App StoreiOSFacebookApple
Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

David Polesný
VánoceNotebooky
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View