USA zuří kvůli ruskému testu protisatelitní zbraně. Trosky mohly ohrozit astronauty na ISS

Oživeno 16:30

K incidentu se již vyjádřilo i ruské Ministerstvo obrany, které potvrdilo, že zkouška skutečně proběhla. Jejím cílem mělo být posílení obranyschopnosti země.

„Dne 15. listopadu ruské Ministerstvo obrany úspěšně provedlo test, při kterém byla zasažena ruská nefunkční družice Tselina-D, která byla na oběžné dráze od roku 1982,“ uvádí se mj. v jeho prohlášení.

Informace o troskách prý byly ihned vloženy do hlavního katalogu ruského systému řízení vesmíru a budou pod dohledem až dokud nepřestanou existovat.

„Spojené státy s jistotou vědí, že vzniklé fragmenty vzhledem k době testu a z hlediska parametrů oběžné dráhy nepředstavovaly a nebudou představovat žádnou hrozbu pro orbitální stanice, satelity a vesmírnou aktivitu,“ tvrdí ministerstvo.


USA zuří kvůli zkoušce protisatelitní střely, kterou nečekaně provedlo Rusko. Nefunkční družice, která během něj byla zničena, se totiž rozpadla na desetitisíce kousků.

U.S Space Command následně oznámilo, že „oblak trosek“ donutil astronauty na palubě Mezinárodní vesmírné stanice ukrýt se v únikových lodích. Zatím ale není jasné, zda mezi těmito dvěma událostmi skutečně byla souvislost.

Ned Price z amerického Ministerstva zahraničí nicméně potvrdil, že „test dosud vytvořil více než 1500 kusů sledovatelných orbitálních úlomků a stovky tisíc kusů menších orbitálních úlomků, které nyní ohrožují zájmy všech národů.“

„Budeme s našimi spojenci a partnery různými způsoby pracovat, abychom dali jasně najevo, že Spojené státy, že mezinárodní společenství tento druh nezodpovědného chování nebude tolerovat,“ dodal.

I pokud však opravdu dojde k nějaké odvetě, nic to již nezmění na skutečnosti, že pozůstatky ruského satelitu mohou na oběžné dráze způsobit nemalé problémy.

Diskuze (47) Další článek: Podle dat Googlu začíná předvánoční sezóna už krátce po letních prázdninách

Témata článku: Vesmír, Bezpečnost, USA, Mezinárodní vesmírná stanice, Družice, Rusko, Zbraně, Satelit, Trosky, ISS, Test, Astronaut, Space Command, Satelitní komplety na Heureka.czIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna