Ústní hygiena není jen o estetice. Čištění zubů může zabránit vzniku vážných onemocnění | Zdroj: Pixabay.

Zdroj: Pixabay.

Ústní hygiena není jen o estetice. Čištění zubů může zabránit vzniku vážných onemocnění

Čištění zubů je užitečné nejen kvůli prevenci zubního kazu, ale dodržování ústní hygieny je důležité i z mnoha dalších důvodů. Lékařka Glenda Mary Davison a mikrobioložka Yvonne Prince, které se zabývají výzkumem ústní dutiny, na webu The Conversation vysvětlují, proč je z hlediska zdraví důležité dodržovat správnou ústní hygienu.

Špatná ústní hygiena může vést k velmi závažným onemocněním. Proč a jak? Bakteriální společenstva v ústní dutině jsou totiž spojována s onemocněním jater, selháním ledvin, rakovinou, srdečními chorobami a vysokým krevním tlakem.

Stejně jako střeva jsou i ústa domovem řady rozmanitých kolonií bakterií, plísní, virů a prvoků. Po střevech je to druhé největší mikrobiální společenství v lidském těle. V ústech žije více než 700 druhů mikroorganismů, přičemž technologie, jako je analýza 16S rRNA, umožnily vědcům studovat jejich genetické složení a rodokmeny.

Tyto mikroby se nacházejí po celých ústech: v zubech a jejich okolí, v dásních, na jazyku, patře i ve slinách. Během našeho života obvykle zůstávají stabilní, ale pokud je rovnováha v bakteriálním společenství narušena, mohou se škodlivé bakterie stát dominantními. To může vést ke krvácení dásní a onemocněním dutiny ústní, jako je zánět dásní a parodontitida (zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů).

Souvislost úst s vážnými nemocemi

Je známo, že změny pH (kyselosti nebo zásaditosti), teploty a množství kyslíku v ústní dutině vedou k abnormálnímu růstu skupin bakterií, které jsou v přiměřené míře neškodné. Když se ale stanou dominantními, dokážou způsobit závažné onemocnění.

Toto narušení ústní bioty způsobuje zánět a pomalý rozvoj parodontitidy, krvácení dásní a zubního kazu. Jakmile onemocnění dásní zničí dáseň a začne erodovat kost, mohou se do krevního oběhu dostat zánětlivé molekuly zvané cytokiny.

Tyto chemické látky aktivují imunitní buňky a mohou vést k chronickému zánětu s rozvojem nemocí, jako je cukrovka druhého typu, ateroskleróza nebo kornatění tepen a mnoha dalších, dokonce i obezity. Samotné bakterie se také mohou z dásní přesunout do okolních tkání a uvolňovat toxiny, které se mohou rozšířit do celého těla.

Podobně ve střevech žije více než 1 000 druhů bakterií, které sídlí v tlustém střevě a hrají zásadní roli v trávení, vstřebávání, imunitě a ochraně před toxiny a škodlivými bakteriemi. Pokud je toto vyvážené společenství mikrobů narušeno a není obnoveno, mohou se objevit gastrointestinální poruchy. Nejnovější výzkumy spojují abnormality střevního biomu s různorodými onemocněními, jako je obezita, kardiovaskulární onemocnění, a dokonce Alzheimerova choroba.

Odkud se v těle berou bakterie?

Vše začíná našimi mikroby – drobnými organismy, žijícími v našem těle, jež jsou životně důležité pro zdraví. V lidském těle je 39 bilionů mikrobů (je jich tedy více než buněk), které obývají téměř každý orgán a štěrbinu v lidském těle. Najdeme je ve střevech, kůži, plicích, semenné a vaginální tekutině, očích, pokožce hlavy i ústech.

Každé z těchto „obydlí“ poskytuje své vlastní prostředí, které přitahuje různé organismy, žijící ve vzájemné symbióze s okolní tkání. Pokud je tento vztah narušen, může to vést k onemocnění. Většina těchto mikrobů pochází od matek a do našeho těla se dostává po narození. Děloha je sice sterilní, ale když se dítě pohybuje porodními cestami, bakterie a další mikroby „obsadí“ novorozence a vytvoří jedinečný ekosystém zvaný lidský mikrobiom.

Jak rosteme a začínáme poznávat svět, jsou tyto mikroorganismy stále rozmanitější a pestřejší. Jsou ovlivňovány stravou, životním stylem, interakcemi se zvířaty a životním prostředím. Je důležité tuto rovnováhu udržovat, aby se snížilo riziko vzniku onemocnění.

Jak se těmto rizikům vyhnout?

Správná zubní hygiena zahrnuje pravidelné zubní prohlídky, prevenci usazování zubního plaku pravidelným čištěním zubů a vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem sacharidů, které mohou vést ke zvýšené kazivosti zubů a vzniku zubního kazu. Pro další podporu rovnováhy bakterií v ústech je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na antioxidanty, jako je čerstvé ovoce a zelenina.

Zubní lékaři také doporučují vyhýbat se používání antibakteriálních ústních vod, u nichž bylo prokázáno, že narušují rovnováhu mikrobů. Nadměrné používání může vést k narušení a stimulaci druhů bakterií, které mohou způsobit onemocnění.

S narušením rovnováhy ústní bioty souvisí také zvýšená míra stresu a nedostatek pohybu. Doporučuje se tedy dobře vyvážená strava s dostatkem odpočinku, doplněná dobrou zubní hygienou. Ústa jsou dveřmi do střev a zbytku těla, proto je zajištění harmonie mikrobů, kteří zde žijí, velice důležité pro snížení rizika onemocnění.

Určitě si přečtěte

Články odjinud