UV lampy na nehty mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže, naznačila vědecká studie

UV lampy na nehty, sloužící k vytvrzování gelového laku, jsou od roku 2010 nezbytnými pomocníky při modelaci nehtů. Nacházejí uplatnění nejen v nehtových studiích, ale vzhledem k relativně příznivé ceně je používají i jednotlivci. Nová studie, publikovaná tento týden v odborném časopise Nature Communications, však zdvihá varovný prst. Ukázala totiž, že dlouhodobé používání UV lampy může zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže.

Gelová manikúra se stala základem nehtových salonů po celém světě a je docela snadné pochopit proč. Ve srovnání s tradičními laky jsou gelové varianty odolnější vůči poškození i rozmazání a zachovávají si lesk, dokud lak z nehtů neodstraníte. Jednou z nejzásadnějších výhod je rychlé schnutí – stačí umístit ruku pod UV světlo, které aktivuje chemické látky uvnitř gelu a způsobí jeho ztvrdnutí.

Zatímco nebezpečí UV záření – zejména v soláriích – je dobře známé, až dosud nebylo provedeno žádné experimentální hodnocení, které by odhalilo vliv záření vyzařovaného UV lampami na nehty na buňky savců. Studie prokazuje, že emitované záření může jak poškodit DNA, tak trvale „vrýt“ mutace do genomů kožních buněk.

Ultrafialové světlo

Ultrafialové (UV) světlo je druh elektromagnetického záření s vlnovou délkou mezi 10 nm a 400 nm. Protože vlnové délky nižší než 280 nm jsou obvykle blokovány stratosférickým ozonem Země, dopadá na zemský povrch především UV záření s vlnovou délkou v rozmezí 280 nm až 400 nm.

UV spektrum lze rozdělit podle jeho účinku na lidskou kůži a také podle jeho schopnosti vyvolat poškození DNA. Ultrafialové záření B (UVB; 280-315 nm) představuje asi desetinu UV záření vyskytujícího se na Zemi, proniká do vnější vrstvy kůže a vyvolává celou řadu poškození DNA. Naproti tomu ultrafialové záření typu A (UVA; 315-400 nm) představuje přibližně 90 % UV záření, které dopadá na povrch Země, může sice pronikat hlouběji do kůže, ale způsobuje jen malé přímé poškození DNA.

UV lampy se používají k vytvrzování a sušení laků na nehty, tzv. gelů, což jsou oligomery, které pro ztvrdnutí na polymery vyžadují vystavení UV záření. Zařízení obsahují několik žárovek, které emitují UV záření o bezpečné vlnové délce mezi 340 a 395 nm, jež může reagovat a aktivovat fotoiniciátory v gelu. Jedná se tedy o UVA záření s velmi malou nebo ve většině případů dokonce žádnou UVB složkou.

Varovné výsledky

Vědci ve snaze zjistit účinky ozařovali lidské a myší buňky ultrafialovým zářením emitovaným UV lampou. Zjistili, že dvacetiminutové vystavení vede k odumření až 30 % buněk. Při třech po sobě jdoucích 20minutových sezeních odumřelo 65 až 70 % buněk. U zbývajících buněk vědci pozorovali známky poškození mitochondrií a DNA, navíc s mutacemi, které byly pozorovány u pacientů s rakovinou kůže.

„Naše experimentální výsledky a předchozí důkazy jasně naznačují, že záření vyzařované UV lampami na nehty může způsobovat rakovinu kůže rukou a že mohou podobně jako solária zvyšovat riziko časného vzniku rakoviny kůže,“ píšou vědci.

Odborníci upozorňují, že bude třeba provést delší epidemiologickou studii, než budou moci jednoznačně říci, že používání UV lamp vede ke zvýšenému riziku rakoviny kůže. Dodávají, že „je pravděpodobné, že dokončení takových studií a následné informování široké veřejnosti bude trvat nejméně deset let“.

Diskuze (4) Další článek: Billa Gatese ohromuje umělá inteligence a uznal, že Microsoftu na mobilech ujel vlak

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,