UVC světlo jako účinná zbraň proti koronaviru SARS-CoV-2? Dosavadní výsledky jsou povzbudivé

To, že nejtvrdší forma ultrafialového záření – tzv. UVC – dokáže likvidovat viry, je známo už dlouhou dobu. Odborníci proto doufají, že by ji mohli využít jako zbraň proti novému koronaviru SARS-CoV-2.

Například v Číně se pomocí UVC světla dezinfikují bankovky, autobusy veřejné dopravy či vybrané vnitřní prostory nemocnic. Americká metropole New York ho zase využívá během nočního čištění souprav metra. Dosavadní výsledky jsou velmi povzbudivé.

„Jakožto vědci samozřejmě budeme studie opakovat, budeme je psát pro peer-review časopisy. Ale rozhodně vše nasvědčuje tomu, že UV světlo je při zabíjení tohoto viru velmi účinné,“ uvedl ředitel Center for Radiological Research při Columbia University David Brenner.

Není to tak jednoduché...

Celá věc má ale dva háčky. Tím prvním je skutečnost, že UVC může způsobit podráždění pokožky a rakovinu – což znamená, že ho lze používat pouze tehdy, když se v okolí nenacházejí žádní lidé. A za druhé, jeho současné zdroje bývají drahé a nevydrží fungovat příliš dlouho.

Badatelé se snaží vyřešit především první zmíněný problém. Zatím se zdá, že paprsky s vlnovou délkou 222 nanometrů jsou pro člověka bezpečné, nicméně viry stále ničí.

Připomeňme, že toto specifické UVC záření se na Columbia University začalo testovat již před dvěma roky, kdy se Spojené státy potýkaly s mimořádně silnou epidemií chřipky.

Diskuze (4) Další článek: IBM zastavuje vývoj technologie pro rozpoznávání tváří. Bojí se jejího zneužití, navíc nevydělává

Témata článku: Technologie, Koronavirus, Zdraví, Výzkum, USA, Čína, COVID-19, Zbraně, Viry, Světlo, SARS-CoV-2, Účinná zbraň, Jak, Columbia University, UVC, SARS-CoV, UCI, Záření, SVE, Virus, Výsledek, New YorkRecenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Dnes večer uvidíme novinky od českých a slovenských vývojářů. Odstartuje také tematická slevová akce na Steamu

Dnes večer uvidíme novinky od českých a slovenských vývojářů. Odstartuje také tematická slevová akce na Steamu

Už třetí rok nás čeká oslava české a slovenské herní tvorby. Během týdne uvidíme novinky, autorské hraní a čekají nás také slevy.

Martin Nahodil
OznámeníSlevové akce
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní