UVC světlo jako účinná zbraň proti koronaviru SARS-CoV-2? Dosavadní výsledky jsou povzbudivé

To, že nejtvrdší forma ultrafialového záření – tzv. UVC – dokáže likvidovat viry, je známo už dlouhou dobu. Odborníci proto doufají, že by ji mohli využít jako zbraň proti novému koronaviru SARS-CoV-2.

Například v Číně se pomocí UVC světla dezinfikují bankovky, autobusy veřejné dopravy či vybrané vnitřní prostory nemocnic. Americká metropole New York ho zase využívá během nočního čištění souprav metra. Dosavadní výsledky jsou velmi povzbudivé.

„Jakožto vědci samozřejmě budeme studie opakovat, budeme je psát pro peer-review časopisy. Ale rozhodně vše nasvědčuje tomu, že UV světlo je při zabíjení tohoto viru velmi účinné,“ uvedl ředitel Center for Radiological Research při Columbia University David Brenner.

Není to tak jednoduché...

Celá věc má ale dva háčky. Tím prvním je skutečnost, že UVC může způsobit podráždění pokožky a rakovinu – což znamená, že ho lze používat pouze tehdy, když se v okolí nenacházejí žádní lidé. A za druhé, jeho současné zdroje bývají drahé a nevydrží fungovat příliš dlouho.

Badatelé se snaží vyřešit především první zmíněný problém. Zatím se zdá, že paprsky s vlnovou délkou 222 nanometrů jsou pro člověka bezpečné, nicméně viry stále ničí.

Připomeňme, že toto specifické UVC záření se na Columbia University začalo testovat již před dvěma roky, kdy se Spojené státy potýkaly s mimořádně silnou epidemií chřipky.

Diskuze (4) Další článek: IBM zastavuje vývoj technologie pro rozpoznávání tváří. Bojí se jejího zneužití, navíc nevydělává

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,