Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

  • Společnost Hanwha vylepšila své pozemní drony MPUGV
  • Nyní je připravuje pro velký armádní test ve spolupráci s jihokorejskou armádou
  • Co všechno systém MPUGV dokáže?

Jihokorejská společnost Hanwha oznámila, že svým pokročilým pozemním dronům Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) vylepšila umělou inteligenci, řadu dalších parametrů a připravuje je pro velký test u jihokorejské armády (ROKA, Republic of Korea Army).

MPUGV společnosti Hanhwa je futuristický robotický systém, který se může účastnit různých misí na bojišti i mimo něj. S příslušným vybavením je MPUGV schopný autonomně transportovat munici, provádět průzkum, evakuovat raněné z bojiště nebo třeba provádět podpůrné údery.

Podle společnosti Hanhwa se roboti MPUGV zúčastní cvičné armádní operace, která proběhne ve druhé polovině letošního roku. Armádní test by měl prověřit výkon, a operační i taktické využití těchto pozemních robotů.

V případě tohoto vylepšeného MPUGV jde o platformu vozidla na šestikolovém (6×6) podvozku. Jejími přednostmi jsou zvýšená maximální rychlost vozidla, váha nákladu a také dosah vozidla. Velkou předností je univerzální povaha a možnost nasazení v rozmanitých misích.

Co všechno umí původní verze?

Na letošním mezinárodním veletrhu vojenských technologií IDEX 2021 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, který proběhl ve dnech 21. až 25. února, společnost Hanwha představila původní 4×4 verzi MPUGV.

Jde o kompaktní vozidlo o váze 1,5 tuny, které může operovat buď se vzdáleným lidským operátorem, autonomně anebo v kombinaci těchto přístupů. MPUGV je vybavený elektrickou baterií, se kterou dosahuje rychlosti až 30 kilometrů za hodinu. Na jedno nabití může vozidlo operovat až 14 hodin.

Tato čtyřkolová verze uveze až 200 kilogramů nákladu. Může provádět průzkum, zásobovat bojové i technické jednotky, transportovat těžké zbraně, evakuovat raněné a nemocné či odvážet padlé, může zprostředkovávat komunikaci, převážet letecké drony anebo doprovázet malou jednotku v akci.

Vozidlo MPUGV vystavené na IDEXu bylo vyzbrojené kulometem ráže 7,62 mm v dálkově ovládané bojové stanici, vybavené řadou pokročilých technologií a senzorů.

Diskuze (6) Další článek: NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Témata článku: Technologie, Vojenství, Roboti, Jižní Korea, Drony, Armáda, Abú Dhabi, Vozítko, Vozidlo, Testování, Spojené arabské emiráty, Defence Blog, Test, Povaha, MPU, TES, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Komunita vývojářů na podporu Rockstaru ukazuje další rozpracované verze slavných her

Komunita vývojářů na podporu Rockstaru ukazuje další rozpracované verze slavných her

Grafika není vše, a už vůbec ne pár let před vydáním.

Michal Maliarov
Grand Theft AutoGTAByznys
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nové snímky teleskopu Inouye ukazují Slunce jako nikdy předtím

Nové snímky teleskopu Inouye ukazují Slunce jako nikdy předtím

** Brzy to bude rok, co Solární teleskop Inouye oficiálně zahájil vědecká pozorování ** Operátoři tohoto úžasného přístroje nedávno oslavili nadcházející výročí novými snímky ** Ty předvádějí Slunce ve výjimečném detailu

Stanislav Mihulka
DalekohledySlunceAstronomie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
AMD má nejvýkonnější desktopový procesor světa. Ryzeny 7000 dál utíkají Intelu

AMD má nejvýkonnější desktopový procesor světa. Ryzeny 7000 dál utíkají Intelu

** Architektura Zen 4 přináší podporu PCIe 5.0, DDR5 a nový socket AM5 ** Čipy jsou poprvé vyráběné 5nm technologií ** Nejvýkonnější model má znovu až 16 jader

Karel Javůrek
ČipyProcesoryAMD