Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

  • Společnost Hanwha vylepšila své pozemní drony MPUGV
  • Nyní je připravuje pro velký armádní test ve spolupráci s jihokorejskou armádou
  • Co všechno systém MPUGV dokáže?

Jihokorejská společnost Hanwha oznámila, že svým pokročilým pozemním dronům Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) vylepšila umělou inteligenci, řadu dalších parametrů a připravuje je pro velký test u jihokorejské armády (ROKA, Republic of Korea Army).

MPUGV společnosti Hanhwa je futuristický robotický systém, který se může účastnit různých misí na bojišti i mimo něj. S příslušným vybavením je MPUGV schopný autonomně transportovat munici, provádět průzkum, evakuovat raněné z bojiště nebo třeba provádět podpůrné údery.

Podle společnosti Hanhwa se roboti MPUGV zúčastní cvičné armádní operace, která proběhne ve druhé polovině letošního roku. Armádní test by měl prověřit výkon, a operační i taktické využití těchto pozemních robotů.

V případě tohoto vylepšeného MPUGV jde o platformu vozidla na šestikolovém (6×6) podvozku. Jejími přednostmi jsou zvýšená maximální rychlost vozidla, váha nákladu a také dosah vozidla. Velkou předností je univerzální povaha a možnost nasazení v rozmanitých misích.

Co všechno umí původní verze?

Na letošním mezinárodním veletrhu vojenských technologií IDEX 2021 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, který proběhl ve dnech 21. až 25. února, společnost Hanwha představila původní 4×4 verzi MPUGV.

Jde o kompaktní vozidlo o váze 1,5 tuny, které může operovat buď se vzdáleným lidským operátorem, autonomně anebo v kombinaci těchto přístupů. MPUGV je vybavený elektrickou baterií, se kterou dosahuje rychlosti až 30 kilometrů za hodinu. Na jedno nabití může vozidlo operovat až 14 hodin.

Tato čtyřkolová verze uveze až 200 kilogramů nákladu. Může provádět průzkum, zásobovat bojové i technické jednotky, transportovat těžké zbraně, evakuovat raněné a nemocné či odvážet padlé, může zprostředkovávat komunikaci, převážet letecké drony anebo doprovázet malou jednotku v akci.

Vozidlo MPUGV vystavené na IDEXu bylo vyzbrojené kulometem ráže 7,62 mm v dálkově ovládané bojové stanici, vybavené řadou pokročilých technologií a senzorů.

Diskuze (6) Další článek: NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Témata článku: Technologie, Vojenství, Roboti, Drony, Jižní Korea, Armáda, Povaha, Vozidlo, Defence Blog, MPU, Test, TES, Abú Dhabi, Testování, Spojené arabské emiráty, Vozítko, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Next-gen verze třetího Zaklínače se přece jen dočkáme koncem letošního roku
Michal Maliarov
Zaklínač 3: Divoký honCD Projekt REDNext-gen