Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

  • Společnost Hanwha vylepšila své pozemní drony MPUGV
  • Nyní je připravuje pro velký armádní test ve spolupráci s jihokorejskou armádou
  • Co všechno systém MPUGV dokáže?

Jihokorejská společnost Hanwha oznámila, že svým pokročilým pozemním dronům Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) vylepšila umělou inteligenci, řadu dalších parametrů a připravuje je pro velký test u jihokorejské armády (ROKA, Republic of Korea Army).

MPUGV společnosti Hanhwa je futuristický robotický systém, který se může účastnit různých misí na bojišti i mimo něj. S příslušným vybavením je MPUGV schopný autonomně transportovat munici, provádět průzkum, evakuovat raněné z bojiště nebo třeba provádět podpůrné údery.

Podle společnosti Hanhwa se roboti MPUGV zúčastní cvičné armádní operace, která proběhne ve druhé polovině letošního roku. Armádní test by měl prověřit výkon, a operační i taktické využití těchto pozemních robotů.

V případě tohoto vylepšeného MPUGV jde o platformu vozidla na šestikolovém (6×6) podvozku. Jejími přednostmi jsou zvýšená maximální rychlost vozidla, váha nákladu a také dosah vozidla. Velkou předností je univerzální povaha a možnost nasazení v rozmanitých misích.

Co všechno umí původní verze?

Na letošním mezinárodním veletrhu vojenských technologií IDEX 2021 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, který proběhl ve dnech 21. až 25. února, společnost Hanwha představila původní 4×4 verzi MPUGV.

Jde o kompaktní vozidlo o váze 1,5 tuny, které může operovat buď se vzdáleným lidským operátorem, autonomně anebo v kombinaci těchto přístupů. MPUGV je vybavený elektrickou baterií, se kterou dosahuje rychlosti až 30 kilometrů za hodinu. Na jedno nabití může vozidlo operovat až 14 hodin.

Tato čtyřkolová verze uveze až 200 kilogramů nákladu. Může provádět průzkum, zásobovat bojové i technické jednotky, transportovat těžké zbraně, evakuovat raněné a nemocné či odvážet padlé, může zprostředkovávat komunikaci, převážet letecké drony anebo doprovázet malou jednotku v akci.

Vozidlo MPUGV vystavené na IDEXu bylo vyzbrojené kulometem ráže 7,62 mm v dálkově ovládané bojové stanici, vybavené řadou pokročilých technologií a senzorů.

Diskuze (6) Další článek: NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,