Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

  • Společnost Hanwha vylepšila své pozemní drony MPUGV
  • Nyní je připravuje pro velký armádní test ve spolupráci s jihokorejskou armádou
  • Co všechno systém MPUGV dokáže?

Jihokorejská společnost Hanwha oznámila, že svým pokročilým pozemním dronům Multi-Purpose Unmanned Ground Vehicle (MPUGV) vylepšila umělou inteligenci, řadu dalších parametrů a připravuje je pro velký test u jihokorejské armády (ROKA, Republic of Korea Army).

MPUGV společnosti Hanhwa je futuristický robotický systém, který se může účastnit různých misí na bojišti i mimo něj. S příslušným vybavením je MPUGV schopný autonomně transportovat munici, provádět průzkum, evakuovat raněné z bojiště nebo třeba provádět podpůrné údery.

Podle společnosti Hanhwa se roboti MPUGV zúčastní cvičné armádní operace, která proběhne ve druhé polovině letošního roku. Armádní test by měl prověřit výkon, a operační i taktické využití těchto pozemních robotů.

V případě tohoto vylepšeného MPUGV jde o platformu vozidla na šestikolovém (6×6) podvozku. Jejími přednostmi jsou zvýšená maximální rychlost vozidla, váha nákladu a také dosah vozidla. Velkou předností je univerzální povaha a možnost nasazení v rozmanitých misích.

Co všechno umí původní verze?

Na letošním mezinárodním veletrhu vojenských technologií IDEX 2021 v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, který proběhl ve dnech 21. až 25. února, společnost Hanwha představila původní 4×4 verzi MPUGV.

Jde o kompaktní vozidlo o váze 1,5 tuny, které může operovat buď se vzdáleným lidským operátorem, autonomně anebo v kombinaci těchto přístupů. MPUGV je vybavený elektrickou baterií, se kterou dosahuje rychlosti až 30 kilometrů za hodinu. Na jedno nabití může vozidlo operovat až 14 hodin.

Tato čtyřkolová verze uveze až 200 kilogramů nákladu. Může provádět průzkum, zásobovat bojové i technické jednotky, transportovat těžké zbraně, evakuovat raněné a nemocné či odvážet padlé, může zprostředkovávat komunikaci, převážet letecké drony anebo doprovázet malou jednotku v akci.

Vozidlo MPUGV vystavené na IDEXu bylo vyzbrojené kulometem ráže 7,62 mm v dálkově ovládané bojové stanici, vybavené řadou pokročilých technologií a senzorů.

Diskuze (6) Další článek: NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Témata článku: Technologie, Vojenství, Roboti, Jižní Korea, Drony, Armáda, Vozítko, Defence Blog, Test, Abú Dhabi, Testování, Spojené arabské emiráty, VozidloNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Nový trailer na Mass Effect Legendary Edition ukazuje grafický pokrok

Nový trailer na Mass Effect Legendary Edition ukazuje grafický pokrok

BioWare se nám snaží připomenout, proč nostalgie nebude to jediné, co nás bude pohánět do obchodu.

Michal Maliarov
BioWareMass EffectVideo
Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Dnes si ukážeme, jak v Arduinu sepnout kontakt, o kterém nic moc nevíme, a jak dálkově aktualizovat firmware na čipech ESP8266 a ESP32.

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny