Už víme, jak ochladit planetu. Musíme rozjasnit mraky slanými krystaly

Jak uměle ochladit planetu? Vědci z Washingtonské univerzity to chtějí vyzkoušet rozjasněním oblaků nad oceány. Nápad jako z verneovky ale tentokrát staví na reálných základech. Tedy alespoň podle svých autorů.

Marine Cloud Brightening Project zkoumá, co se děje v relativně tenkém sloupci troposféry mezi hladinou oceánů a nejnižšími patry bouřkové oblačnosti. Tento prostor je naplněný aerosolem z lámajících se vln a mikroskopických zrn soli a dalších minerálů.

Krystalky se pak tepelnou konvekcí dostanou o kilometr výše, kde se díky vysoké nasycenosti vzduchu vodní párou a nižší teplotou okolo nich začnou tvořit kapičky, ze kterých je složený mrak.

Klepněte pro větší obrázek
Více drobných kapiček, vyšší albedo a tedy i odrazivost

Pokud budou kapičky malé a bude jich hodně, oblak může být světlejší, a tak podobně jako třeba polární ledové čepičky odrazí více sluneční energie zpět do vesmíru.

Je to vlastně opak skleníkového efektu.

Nad oceány tvoří oblaka i lodě

Vědci už v minulosti zpozorovali, že nad oceány taková oblaka netvoří pouze příroda, ale i námořní nákladní doprava. Když totiž teplé a vlhké klima oceánů protne třeba tanker, který vpřed žene motor na fosilní paliva, mikroskopické částice spalin opět poslouží jako kondenzační jádra, okolo kterých se o pár set metrů výše začne vytvářet oblak.

Klepněte pro větší obrázek
Liniová oblaka nad trasami námořní dopravy. Nejedná se o kouř ze spalin, ale o vodní oblaka vytvořená okolo mikroskopických jader z těchto spalin. Je to vlastně analogie kondenzačních stop u letecké dopravy (Foto: NASA/MODIS)

Výzkumníci z Washingtonské univerzity proto chtějí vyzkoušet to samé, zdrojem jader pro kondenzaci vodních par by ovšem nebyly spaliny z ropných produktů, ale opět krystaly soli z mořské vody. Tentokrát ale řízené.

Obří rozprašovače slané vody

Chtějí proto na lodě přimontovat velké aerosolové rozprašovače mořské vody. Ta se díky vysoké okolní teplotě okamžitě vypaří a konvekční proudění vynese krystaly do vhodné výšky.

Klepněte pro větší obrázek
Mikroskopické trysky rozprašovače pod elektronovým mikroskopem (IEEE Spectrum)

Pointa spočívá v tom, že umělým vytvořením dostatečného množství vhodných krystalů lze podle předpokladů vědců vyrobit mrak na míru, aby v troposféře vydržel déle než ten přírodní. A jelikož bude světlejší, odrazí zpět mnohem více wattů energie, aniž by ji pohltil temný oceán pod ním.

Diskuze (42) Další článek: Co vy na to? Využijete ve Windows 11 aplikace z Androidu?

Témata článku: Oceán, Moře, Atmosféra, Globální oteplování, IEEE Spectrum, Oblaka, Mrak, Planeta, Vodní pára, Spaliny, Washingtonská univerzita, Sůl, KrystalSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Winamp vstává z mrtvých. Po čtyřech letech vychází hudební legenda v nové verzi
Karel KiliánPetr Urban
WinampHudba, filmy, seriálySoftware
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace