Věda | Bakterie

Už víme, kdo způsobuje neuvěřitelný puch v letní přeplněné tramvaji

Jízda v přeplněné tramvají či autobusu městské hromadné dopravy přináší v létě jeden nepříjemný zážitek – pach zpocených těl. Výrobci deodorantů a antiperspirantů se proto už roky snaží zjistit, jak přesně tento odér vzniká.

Nyní jim přišel na pomoc tým výzkumníků z univerzity v Yorku, kteří v prestižním časopisu Nature publikovali článek The molecular basis of thialcohol production in human body odour.

Thioalkoholy (thioly) se v živé hmotě vyskytují celkem běžně a jsou součástí zápachu jak česneku, tak třeba skunků. V případě propoceného lidského těla se pak nejedná přímo o sekret, který by si vyráběl náš vlastní organizmus, ale stojí za ním mikrobi – bakterie, které se zabydlely v našem podpaždí.

Klepněte pro větší obrázek
Vědci z Yorku trasovali původce zápachu v podpaždí

Jedná se zejména o Staphylococcus hominis, pro kterého je náš podpažní pot a jedna z jeho složek – látka Cys-Gly-3M3SH – doslova královskou hostinou. Má to ale jeden háček. Metabolismus bakterie přemění neškodný materiál bez zápachu právě v ony sirné thioly.

Objev vědců by mohl vést k další generaci deodorantů, které budou cílit přímo na tuto bakterii, čímž by zamezily v tom, aby vyráběla onen často neuvěřitelný puch.

Diskuze (50) Další článek: AMD trhá rekordy. Obrat dosáhl na 2 miliardy dolarů a strmě roste i zisk. Přitom se zdá, že jízda zdaleka nekončí

Témata článku: Zdraví, Věda, Bakterie, York, Tramvaj, Zápach, Puch, Deodorant, Nature


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125