Jiri Castka
Jiri Castka
21. 3. 2025 • 6:37

Tipuji, že objev mrznutí vody od povrchu směrem ke středu, získá nějakou vědeckou cenu za nejlepší výzkumný projekt století...

tm001
21. 3. 2025 • 0:36

Tak priznam se ze po shlednuti studentskych odpovedi zde (https://www.youtube.com/watch?v=uqWbq3fTZb8) docela chapu ze "vedci" museli provest takovyto vyzkum. A jsem rad ze nekteri "UZ" to konecne vedi!
Nas par podivinu co to vime jiz z detstvi ze zakladu fyziky jen nechapave zira. Pristi grant na vedeckou praci bych temto vedcum dal na vyzkum proc se voda neda stlacit jako vzduch. A Rovnou na nobelovku bych je navrhnul az zjisti jestli treba voda nemuze zmenit skupenstvi z pevneho na plynne bez kapalne mezifaze. Mohli by na to vymyslet nejaky novy "termit". Navrhuji neco jako sub... sublim... proste neco takoveho.
Chapu ze cist stare vedecke prace je nezazivna nuda. Doporucuji tedy nejakou zabavnejsi formu. Napriklad 20.000 mil pod morem je docela zajimave detske cteni (takze by to mohli zvladnout pohopit i ti vedci), zejmena ta cast kde je Nautilus uveznen ve vodnim ledu.

CC of blue
20. 3. 2025 • 18:27

První věc, co mě překvapila, že někdo dává skleněnou láhev do mrazáku.
A druhá věc, která je hlavním tématem, ono je to vcelku jasné.Samozřejmě, že se voda nejdřív ochlazuje zvenku a nejpozději zmrzne uprostřed.
A jak zmrzne okraj a začne se rozpínat, tak se tlačí dovnitř, místo pro tekutou vodu je čím dál menší a tak při konečném zmrznutí dojde k explozi. Kterou sklo zřejmě nevydrží.

Bitterfeel
Bitterfeel
20. 3. 2025 • 14:53

Tak když mi pokaždé praskne i z vrchu otevřený srážkoměr, který zapomenou před mrazem schovat,... tak asi na tom něco bude...

Honza Honza
20. 3. 2025 • 10:20

To zní velmi zvláštně."Běžné vysvětlení zní, že voda při zmrznutí zvětší svůj objem a sklo tlakem praskne. ... že za většinu těchto nehod může jiný faktor: uzavřená kapsa kapaliny uvnitř ledu. Když poté zmrzne, vytvoří extrémní tlak, který sklo neudrží a rozpadne se."No takže nakonec kapalina zmrzne, zvětší svůj objem a sklo tlakem praskne.Jaký je mezi tím rozdíl? Jako že to roztrhne až ta poslední voda uprostřed, co zamrzla jako poslední? To ale přece pořád znamená, že to je vlastně "jen rozpínáním ledu".Prosím, vysvětlete někdo čím se to od sebe liší, nepobírám to.

Martin Miklica
20. 3. 2025 • 10:07

A ještě k tomu navíc plast v mrazáku výrazně zkřehne (i sklo, ale to míň).Zrovna asi před měsícem jsem vyndával z mrazáku maso v plastové krabičce, spadlo mi to na zem a ta krabička se roztříštila na střepy.
Což by se při pokojové teplotě toho plastu rozhodně nestalo.

Mi.Chal
20. 3. 2025 • 9:13

Plast je v tomhle odolnější, zmrzla mi i destilka nebo letní do ostřikovačů a ty nádoby to vydrží.

yorg
20. 3. 2025 • 9:01

Důležité je, že když tam dám vychladit flašku tvrdého alkoholu a zapomenu na ni, tak flaška vydrží. 🙂

Tomáš Šťastný (Tomst)
20. 3. 2025 • 8:57

„Ukázalo se, že led se nejprve vytvoří na vnější části.“
Úžasný objev 😀. Tohle mi bylo jasné už jako dítěti, a nikdo mi to nemusel vysvětlovat, natožpak dokazovat speciální kapalinou. 😀

honza-22
20. 3. 2025 • 8:08

Doporučuju pivo dávat v zimních měsících vychladit na balkon, tam se na něj nezapomene s takovou pravděpodobností jako v mrazáku. Tím bych problém vyřešil bez bádání o tom, proč to zase prasklo.

rad cer
rad cer
20. 3. 2025 • 7:58

... a este ako sa vyraba tepla voda.

Radek Ginčar
20. 3. 2025 • 7:58

Takže když se to shrne, tak za prasknutí nemůže voda, ale voda v té vodě? :)

Určitě si přečtěte

Články odjinud