Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

  • Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy
  • Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu
  • Starty probíhají z Aljašky

Nosič od firmy Astra s jednoduchým názvem Raketa (Rocket) dosáhl oběžné dráhy. Šlo o celkově šestý start a čtvrtý pokus o dosažení oběžné dráhy od společnosti, která při prvních letech s neúspěchem počítala. Virální se stal předešlý pokus v srpnu letošního roku, kdy Raketa odstartovala a poté se pohybovala v horizontální směru.

Při druhém demonstračním letu pro americké Vesmírné síly raketa dosáhla oběžné dráhy. Astra sídlí v Kalifornii, ale své rakety se pokouší dostat do vesmíru z ostrova Kodiak na Aljašce. 

Let proběhl podle plánu. První stupeň pracoval asi tři minuty. Druhý stupeň pak po oddělení od prvního stupně pracoval přibližně pět a půl minuty a dosáhl oběžné dráhy ve výšce 500 km.

Raketa nesla náklad pro vesmírný testovací program nazvaný STP-27AD2 na základě smlouvy uzavřené s americkými Vesmírnými silami. Užitečné zatížení určené k měření podmínek prostředí se záměrně neoddělilo od horního stupně.

Firma doufá, že letos v prosinci proběhne ještě jeden start. Ve výrobě jsou i další dvě rakety.

K založení firmy došlo teprve v roce 2016. O dva roky později už měla postavenou raketu. Letos se stal šéfinženýrem společnosti Benjamin Lyon, který dříve působil u Apple.

Rocket má výšku přes 11 metrů a skládá se ze dvou stupňů. První pohání pět motorů Delphin na petrolej a kapalný kyslík. Motory využívají elektrické čerpadlo a pracují 2 minuty a 18 sekund. Poté se první stupeň odpojí a ke slovu přijde druhý stupeň s motorem Aether.

Váš názor Další článek: Elektrické letadlo Rolls-Royce stanovilo světový rekord – dosáhlo maximální rychlosti 623 km/h

Témata článku: Apple, Technika, Vesmír, Kosmonautika, Raketa, Družice, Oběžná dráha, Aljaška, Kalifornie, Rocket, Astra, Start, Aithér, Kodiak, Stupeň, Taneček, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czProgramování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Seagate začne prodávat 20TB pevné disky i běžným smrtelníkům
Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2