Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

  • Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy
  • Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu
  • Starty probíhají z Aljašky

Nosič od firmy Astra s jednoduchým názvem Raketa (Rocket) dosáhl oběžné dráhy. Šlo o celkově šestý start a čtvrtý pokus o dosažení oběžné dráhy od společnosti, která při prvních letech s neúspěchem počítala. Virální se stal předešlý pokus v srpnu letošního roku, kdy Raketa odstartovala a poté se pohybovala v horizontální směru.

Při druhém demonstračním letu pro americké Vesmírné síly raketa dosáhla oběžné dráhy. Astra sídlí v Kalifornii, ale své rakety se pokouší dostat do vesmíru z ostrova Kodiak na Aljašce. 

Let proběhl podle plánu. První stupeň pracoval asi tři minuty. Druhý stupeň pak po oddělení od prvního stupně pracoval přibližně pět a půl minuty a dosáhl oběžné dráhy ve výšce 500 km.

Raketa nesla náklad pro vesmírný testovací program nazvaný STP-27AD2 na základě smlouvy uzavřené s americkými Vesmírnými silami. Užitečné zatížení určené k měření podmínek prostředí se záměrně neoddělilo od horního stupně.

Firma doufá, že letos v prosinci proběhne ještě jeden start. Ve výrobě jsou i další dvě rakety.

K založení firmy došlo teprve v roce 2016. O dva roky později už měla postavenou raketu. Letos se stal šéfinženýrem společnosti Benjamin Lyon, který dříve působil u Apple.

Rocket má výšku přes 11 metrů a skládá se ze dvou stupňů. První pohání pět motorů Delphin na petrolej a kapalný kyslík. Motory využívají elektrické čerpadlo a pracují 2 minuty a 18 sekund. Poté se první stupeň odpojí a ke slovu přijde druhý stupeň s motorem Aether.

Váš názor Další článek: Anatomie jednoho scamu. Co se stane, když naletíte na podvodný e-mail a kliknete „České poště“ na odkaz

Témata článku: Apple, Technika, Vesmír, Kosmonautika, Raketa, Družice, Astra, Taneček, Kalifornie, Start, Kodiak, Stupeň, Aljaška, Rocket, Aithér, Oběžná dráha, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína