Už žádné tanečky. Raketa od Astra, která se loni proslavila kuriózním startem, dosáhla oběžné dráhy

  • Raketa od firmy Astra poprvé dosáhla oběžné dráhy
  • Firma chce vynášet malé družice na oběžnou dráhu
  • Starty probíhají z Aljašky

Nosič od firmy Astra s jednoduchým názvem Raketa (Rocket) dosáhl oběžné dráhy. Šlo o celkově šestý start a čtvrtý pokus o dosažení oběžné dráhy od společnosti, která při prvních letech s neúspěchem počítala. Virální se stal předešlý pokus v srpnu letošního roku, kdy Raketa odstartovala a poté se pohybovala v horizontální směru.

Při druhém demonstračním letu pro americké Vesmírné síly raketa dosáhla oběžné dráhy. Astra sídlí v Kalifornii, ale své rakety se pokouší dostat do vesmíru z ostrova Kodiak na Aljašce. 

Let proběhl podle plánu. První stupeň pracoval asi tři minuty. Druhý stupeň pak po oddělení od prvního stupně pracoval přibližně pět a půl minuty a dosáhl oběžné dráhy ve výšce 500 km.

Raketa nesla náklad pro vesmírný testovací program nazvaný STP-27AD2 na základě smlouvy uzavřené s americkými Vesmírnými silami. Užitečné zatížení určené k měření podmínek prostředí se záměrně neoddělilo od horního stupně.

Firma doufá, že letos v prosinci proběhne ještě jeden start. Ve výrobě jsou i další dvě rakety.

K založení firmy došlo teprve v roce 2016. O dva roky později už měla postavenou raketu. Letos se stal šéfinženýrem společnosti Benjamin Lyon, který dříve působil u Apple.

Rocket má výšku přes 11 metrů a skládá se ze dvou stupňů. První pohání pět motorů Delphin na petrolej a kapalný kyslík. Motory využívají elektrické čerpadlo a pracují 2 minuty a 18 sekund. Poté se první stupeň odpojí a ke slovu přijde druhý stupeň s motorem Aether.

Váš názor Další článek: Elektrické letadlo Rolls-Royce stanovilo světový rekord – dosáhlo maximální rychlosti 623 km/h

Témata článku: Apple, Vesmír, Technika, Kosmonautika, Raketa, Družice, Start, Oběžná dráha, Kodiak, Kter, Stupeň, Astra, Rocket, Aljaška, Kalifornie, Taneček, Aithér, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone