Už žádné vybité baterie v dálkovém ovladači – Samsung přichází se solárním nabíjením

Jak často měníte baterie v dálkovém ovladači? Jednou, dvakrát ročně? Pro většinu zákazníků to patrně není problém hodný nějaké větší pozornosti. Samsung to ale vidí z trochu odlišné perspektivy a ke svým letošním 4K a 8K QLED televizorům chce nabídnout dálkové ovládání se solárním nabíjením.

Základ celé myšlenky vyjadřuje název nového ovladače: Samsung Eco. Na první pohled vypadá podobně, jako dálková ovládání napájená bateriemi. Místo prostoru pro vyměnitelné AA či AAA články je však umístěn malý solární panel.

Samsung Eco

Napájení ovladače Samsung Eco obstarává integrovaný akumulátor s deklarovanou životností až sedm let. Tím snaha o šetrnost k životnímu prostředí nekončí – jihokorejský výrobce tvrdí, že díky optimalizaci hardwaru zařízení na jedno nabití vydrží fungovat až dva roky.

K doplnění energie lze využít nejen venkovní sluneční světlo, ale také interiérové osvětlení – stačí ovladač otočit spodní stranou vzhůru. V případě nouze je možné k nabití použít také port USB-C, ke kterému lze připojit například nabíječku od mobilního telefonu.

Ve prospěch ekologie

Samotný dálkový ovladač váží 31 gramů a ze 24 % je vyroben z recyklovaného plastu, konkrétně jde o polyethylentereftalát (PET) s povrchovou úpravou z černého kovu. Jihokorejci tvrdí, že díky tomu „sníží množství plastového odpadu o několik tun ročně“.

Z pohledu jednotlivce může nápad se solárním nabíjením vypadat jako nepodstatná maličkost. S ohledem na velikost zákaznické základny však jde o citelný příspěvek k ekologii – výrobce předpokládá, že během sedmi let díky němu dojde k úspoře až 99 milionů baterií.

Motivací k uvedení ovladače se solárním panelem je snaha eliminovat vyhazování použitých baterií. Nejedná se zdaleka o jedinou aktivitu Samsungu v oblasti snížení zátěže životního prostředí – například v dubnu loňského roku firma představila ekologické balení elektroniky, kdy z krabice od televize lze postavit třeba domeček pro kočku.

Diskuze (31) Další článek: Nová kamera Intel RealSense ID obsahuje A.I. pro identifikaci konkrétní osoby

Témata článku: Technologie, Samsung, Obnovitelné zdroje, Televize, Baterie, Ekologie, Solární energie, DAL, Jihokorejec, Dálkový ovladač, Eco, Nabíjení, Vybitá baterie, Samsung Eco, Solární panely, Dálkové ovládání, Životní prostředí, Televize na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Microsoft vyrobil černý Xbox Series S a chlupaté gamepady. Koupit si je ale nemůžete

Microsoft vyrobil černý Xbox Series S a chlupaté gamepady. Koupit si je ale nemůžete

Chlupatý ovladač bude děsně nepraktický, ale nikdo jiný takový mít nebude

Lukáš Václavík
Xbox Series S|XSonicMicrosoft
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA