Už žádné vybité baterie v dálkovém ovladači – Samsung přichází se solárním nabíjením

Jak často měníte baterie v dálkovém ovladači? Jednou, dvakrát ročně? Pro většinu zákazníků to patrně není problém hodný nějaké větší pozornosti. Samsung to ale vidí z trochu odlišné perspektivy a ke svým letošním 4K a 8K QLED televizorům chce nabídnout dálkové ovládání se solárním nabíjením.

Základ celé myšlenky vyjadřuje název nového ovladače: Samsung Eco. Na první pohled vypadá podobně, jako dálková ovládání napájená bateriemi. Místo prostoru pro vyměnitelné AA či AAA články je však umístěn malý solární panel.

Samsung Eco

Napájení ovladače Samsung Eco obstarává integrovaný akumulátor s deklarovanou životností až sedm let. Tím snaha o šetrnost k životnímu prostředí nekončí – jihokorejský výrobce tvrdí, že díky optimalizaci hardwaru zařízení na jedno nabití vydrží fungovat až dva roky.

K doplnění energie lze využít nejen venkovní sluneční světlo, ale také interiérové osvětlení – stačí ovladač otočit spodní stranou vzhůru. V případě nouze je možné k nabití použít také port USB-C, ke kterému lze připojit například nabíječku od mobilního telefonu.

Ve prospěch ekologie

Samotný dálkový ovladač váží 31 gramů a ze 24 % je vyroben z recyklovaného plastu, konkrétně jde o polyethylentereftalát (PET) s povrchovou úpravou z černého kovu. Jihokorejci tvrdí, že díky tomu „sníží množství plastového odpadu o několik tun ročně“.

Z pohledu jednotlivce může nápad se solárním nabíjením vypadat jako nepodstatná maličkost. S ohledem na velikost zákaznické základny však jde o citelný příspěvek k ekologii – výrobce předpokládá, že během sedmi let díky němu dojde k úspoře až 99 milionů baterií.

Motivací k uvedení ovladače se solárním panelem je snaha eliminovat vyhazování použitých baterií. Nejedná se zdaleka o jedinou aktivitu Samsungu v oblasti snížení zátěže životního prostředí – například v dubnu loňského roku firma představila ekologické balení elektroniky, kdy z krabice od televize lze postavit třeba domeček pro kočku.

Diskuze (31) Další článek: Nová kamera Intel RealSense ID obsahuje A.I. pro identifikaci konkrétní osoby

Témata článku: Technologie, Samsung, Baterie, Obnovitelné zdroje, Televize, Solární energie, Ekologie, Solární panely, Životní prostředí, Samsung Eco, Nabíjení, Jihokorejec, Dálkové ovládání, Eco, Dálkový ovladač, Vybitá baterie


Určitě si přečtěte

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak napsat znak průměru: Ø nebo ø
Ondřej Králík