Koronavirus | COVID-19 | Cigarety

Uzené plíce vydrží více: kuřáci jsou patrně odolnější proti novému koronaviru, vědci zkoumají vliv nikotinu

Kontroverzní studie, provedená ve velké pařížské nemocnici, naznačuje, že kuřáci možná mají menší pravděpodobnost onemocnění nemocí COVID-19. Zajímavého paradoxu si odborníci všimli na základě faktu, že v nemocnici leží mnohem méně kuřáků, než by odpovídalo jejich zastoupení v populaci. O tématu, které jistě rozdmýchá emoce, informuje Interesting Engineering.

Vědci z nemocnice Pitié-Salpêtrière se dotazovali 480 pacientů, kteří byli pozitivně testováni na nový koronavirus. 350 z nich bylo hospitalizováno, zbytek byl s méně závažnými příznaky propuštěn do domácí karantény.

Ze získaných dat vyplynulo, že 4,4 % z těch, kteří byli přijati do nemocnice, byli pravidelní kuřáci. Střední věk této skupiny byl 65 let. Z těch, kteří byli posláni do domácí karantény, kouřilo 5,3 % se středním věkem 44 let. Počet kuřáků mezi nemocnými byl mnohem nižší než v běžné francouzské populaci.

Nikotinové náplasti jako ochrana?

Vědci se zaměřili na roli nikotinu – základní návykové látky obsažené v tabáku, která má na konzumenty stimulační a uvolňující účinky. Zajímá je, jestli a jak tento rostlinný pyridinový alkaloid zabraňuje infekci novým koronavirem SARS-CoV-2.

Odborníci pochopitelně zdůrazňují, že v žádném případě nechtějí kohokoli nabádat ke kouření, které má velmi zásadně negativní zdravotní dopady. Nikotin však lze dostat do organismu i jinou, bezpečnější cestou – například v podobě náplastí nebo žvýkaček - i v tomto případě však hrozí vytvoření závislosti.

Právě nikotinové náplasti hodlají vědci testovat v rámci další klinické studie. V tuto chvíli čekají na schválení francouzskými zdravotnickými autoritami. Pokud se prokáže jejich pozitivní vliv, mohly by náplasti pomoci chránit zdravotnické pracovníky a další exponované osoby.

Raději COVID-19, nebo rakovinu?

„Naše průřezová studie silně naznačuje, že u těch, kteří pravidelně kouří, je ve srovnání s běžnou populací mnohem méně pravděpodobné, že se při nákaze SARS-CoV-2 vyvine symptomatická nebo těžká infekce. Účinek je významný.... V medicíně něco takového vídáme jen zřídka.“ uvedli vědci ve své zprávě. Zatím však není jisté, jak vlastně nikotin působí: buď může zabraňovat viru v infikování buněk, nebo brání imunitnímu systému v nadměrné reakci na virus.

Studie rovněž uvádí, že kouření obnáší potenciálně fatální zdravotní rizika a zabije polovinu kuřáků. I kdyby se jednoznačně prokázalo, že nikotin chrání před virem, kuřáci stále musejí počítat s riziky v podobě vážnějších nemocí v důsledku toxického účinku tabákového kouře.

Koronavirus online

Diskuze (24) Další článek: Objevila se další série znaků, která shodí váš iPhone. Apple již chystá opravu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Tělo, Cigarety, Kouření, Studie, FATA, Nikotin, Virus, Interesting Engineering, Vědec, Náplast, Kuřáci, Domácí karanténa, Autorita, Plíce, Nemocný, Nový koronavirus


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14