Uzené plíce vydrží více: kuřáci jsou patrně odolnější proti novému koronaviru, vědci zkoumají vliv nikotinu

Kontroverzní studie, provedená ve velké pařížské nemocnici, naznačuje, že kuřáci možná mají menší pravděpodobnost onemocnění nemocí COVID-19. Zajímavého paradoxu si odborníci všimli na základě faktu, že v nemocnici leží mnohem méně kuřáků, než by odpovídalo jejich zastoupení v populaci. O tématu, které jistě rozdmýchá emoce, informuje Interesting Engineering.

Vědci z nemocnice Pitié-Salpêtrière se dotazovali 480 pacientů, kteří byli pozitivně testováni na nový koronavirus. 350 z nich bylo hospitalizováno, zbytek byl s méně závažnými příznaky propuštěn do domácí karantény.

Ze získaných dat vyplynulo, že 4,4 % z těch, kteří byli přijati do nemocnice, byli pravidelní kuřáci. Střední věk této skupiny byl 65 let. Z těch, kteří byli posláni do domácí karantény, kouřilo 5,3 % se středním věkem 44 let. Počet kuřáků mezi nemocnými byl mnohem nižší než v běžné francouzské populaci.

Nikotinové náplasti jako ochrana?

Vědci se zaměřili na roli nikotinu – základní návykové látky obsažené v tabáku, která má na konzumenty stimulační a uvolňující účinky. Zajímá je, jestli a jak tento rostlinný pyridinový alkaloid zabraňuje infekci novým koronavirem SARS-CoV-2.

Odborníci pochopitelně zdůrazňují, že v žádném případě nechtějí kohokoli nabádat ke kouření, které má velmi zásadně negativní zdravotní dopady. Nikotin však lze dostat do organismu i jinou, bezpečnější cestou – například v podobě náplastí nebo žvýkaček - i v tomto případě však hrozí vytvoření závislosti.

Právě nikotinové náplasti hodlají vědci testovat v rámci další klinické studie. V tuto chvíli čekají na schválení francouzskými zdravotnickými autoritami. Pokud se prokáže jejich pozitivní vliv, mohly by náplasti pomoci chránit zdravotnické pracovníky a další exponované osoby.

Raději COVID-19, nebo rakovinu?

„Naše průřezová studie silně naznačuje, že u těch, kteří pravidelně kouří, je ve srovnání s běžnou populací mnohem méně pravděpodobné, že se při nákaze SARS-CoV-2 vyvine symptomatická nebo těžká infekce. Účinek je významný.... V medicíně něco takového vídáme jen zřídka.“ uvedli vědci ve své zprávě. Zatím však není jisté, jak vlastně nikotin působí: buď může zabraňovat viru v infikování buněk, nebo brání imunitnímu systému v nadměrné reakci na virus.

Studie rovněž uvádí, že kouření obnáší potenciálně fatální zdravotní rizika a zabije polovinu kuřáků. I kdyby se jednoznačně prokázalo, že nikotin chrání před virem, kuřáci stále musejí počítat s riziky v podobě vážnějších nemocí v důsledku toxického účinku tabákového kouře.

Koronavirus online

Diskuze (25) Další článek: Objevila se další série znaků, která shodí váš iPhone. Apple již chystá opravu

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Věda, COVID-19, Tělo, Kouření, Cigarety, Vitamín E, Interesting Engineering, Vědec, Domácí karanténa, Kuřáci, Nemocný, Autorita, Náplast, FATA, Virus, Plíce, Nový koronavirus, Studie, NikotinNení to SSD, ale grafika. ASRock vyrobil jednoduchou kartu pro slot M.2
Karel Javůrek
AsrockGrafické kartyPočítače
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna