Kvalita spermatu u mužů se snižuje už několik desetiletí. Koncentrace spermií klesla z průměrných 99 milionů spermií na mililitr na 47 milionů na mililitr a to v důsledku celého komplexu nepříznivých vlivů.
Patří k nim faktory životního prostředí, jako je např. znečištění látkami narušujícími hormonální rovnováhu organismu nebo záření, a nezdravý životní styl prezentovaný nekvalitním stravováním, konzumací alkoholu, stresem či kouřením. Jestli k těmto negativním vlivům patří i elektromagnetické záření generované mobilními telefony, není jisté. Výzkumů na toto téma je málo.
Zatím byl prokázán vliv mobilních telefonů na některé typy nádorů. Tým z Ženevské univerzity ve spolupráci se Švýcarským institutem tropického a veřejného zdraví zveřejnil na toto téma rozsáhlou studii v lékařském časopise Fertility & Sterility.
Kvalita spermatu se určuje na základě parametrů, jako je koncentrace spermií, celkový počet spermií v ejakulátu, pohyblivost a morfologie spermií. Podle Světové zdravotnické organizace má snížené vyhlídky na zplození dětí už muž, v jehož spermatu se nachází méně než 40 milionů spermií na mililitr.
Pokud koncentrace spermií klesne pod 15 milionů, je vysoce pravděpodobné, že bude na početí při nechráněném sexu čekat déle než rok. To už je považováno za poruchu plodnosti.
Pokračování 2 / 3
Dopady používání mobilních telefonů
Tým vědců z Ženevské univerzity vyšel z údajů od 2886 švýcarských branců ve věku 18 až 22 let, kteří byli u odvodu v letech 2005 až 2018 v šesti vojenských střediscích.
Mladí muži se podrobili vyšetření spermatu, a navíc vyplnili podrobný dotazník týkající se jejich životních návyků, jejich celkového zdravotního stavu, jak často používají mobilní telefon, a na jaká místa ho ukládají, když ho nepoužívají. Ukázalo se, že muži, kteří často používají mobil, mají nižší koncentraci spermií.
Muži, kteří používali mobil maximálně jednou týdně, měli 56,5 milionu spermií na mililitr. Jejich vrstevníci, kteří používali mobil 20krát denně, měli koncentraci spermií 44,5 milionu na mililitr.
To je rozdíl kolem 20 %. Zajímavé je, že tento rozdíl byl výraznější v počátečním období studie, tedy v letech 2005-2007, a postupem času se zmenšoval. Trend odpovídá podle autorů studie postupnému přechodu mobilních operátorů z 2G sítí na 3G a následně z 3G na 4G. To s sebou nese snížení vysílacího výkonu telefonů a také nižší zátěž mužského organismu zářením.
„Předchozí studie hodnotící vztah mezi používáním mobilních telefonů a kvalitou spermatu byly prováděny na relativně malém počtu osob, zřídkakdy zohledňovaly informace o životním stylu a jejich výsledky byly zkreslené tím, že dobrovolníci pro studie byli zhusta rekrutováni na klinikách pro léčbu neplodnosti. To vedlo k nepřesvědčivým výsledkům," vysvětluje vedoucí studie Rita Rahbanová z univerzity v Ženevě.
Analýza také prokázala, že je jedno, kde muži telefon nosí. I když ho mívají třeba v kapse u kalhot, není to spojeno s dalším zhoršením parametrů spermatu. Počet lidí, kteří nenosí telefon blízko těla, byl ale ve studii příliš nízký a to nedovoluje zjistit, jestli se absence zdroje záření projeví na kvalitě jejich spermatu pozitivně
Pokračování 3 / 3
Otazníky zůstávají
Rita Rahbanová a spol. jsou si vědomi toho, že se jejich studie opírá o údaje, které poskytli sami uživatelé mobilních telefonů. Na pravdivost takových výpovědí není nikdy stoprocentní spoleh. Lidé mají sklony líčit sami sebe v lepším světle, a to dokonce i ve studiích, kdy účastníci zůstávají v anonymitě. Proto švýcarští vědci v letošním roce zahájili novou studii, ve které bude expozice elektromagnetickým vlnám změřena přesněji.
Vědci také budou mít údaje o tom, k čemu účastnici studie mobil použijí. Jestli třeba vedli hovor, používali navigaci z webu nebo posílali zprávy. Tyto údaje budou shromažďovány pomocí speciální aplikace, kterou si každý účastník studie stáhne do svého mobilního telefonu. Nakonec budou takto získaná data opět vztažena ke kvalitě spermatu mužů. Výzkumný tým právě shání dobrovolníky pro tuto studii.
Cílem dalšího výzkumu je také popis mechanismů, jimiž mobilní telefony působí na mužský organismus. „Zajímá nás, jestli mají mikrovlny vyzařované mobilními telefony na spermie přímý nebo nepřímý účinek. Chceme vědět, jestli třeba záření nevyvolá výrazné zvýšení teploty ve varlatech. Nebo jestli mají mikrovlny dopad na hormonální regulaci produkce spermií. Tohle všechno ještě zbývá zjistit,'' konstatuje Rita Rahbanová.
Rizika a přínosy
Švýcarská studie potvrzuje to, co se už dávno ví. Lidé vždycky poměřují rizika a přínosy. V případech, kdy je přínosy lákají dostatečně silně, jsou ochotni přijímat i objektivně existující rizika. V silniční dopravě přichází ročně jen u nás o život mezi čtyřmi sty a pěti sty lidí. Přesto se málokdo bojí sednout do auta, autobusu či na motorku. Přínosy silniční dopravy mu stojí za to, aby riskoval, že se stane jednou z obětí dopravních nehod.
Všichni vědí, že obezita je spojena se smrtelnými riziky hypertenze, diabetu druhého typu, kardiovaskulárních chorob a některých typů zhoubných nádorů. Přesto podle dat ze Státního zdravotního ústavu trpí v České republice obezitou asi 25 % žen, 22 % mužů a nadváhu má více než 50 % populace středního věku. Chronická onemocnění, u nichž je základní příčinou právě obezita, stojí v pozadí 60 % všech úmrtí.
Ještě snáze přijímáme rizika, jejichž dopady tak úplně jasné nejsou. Patří k nim i používání mobilních telefonů, u kterých jsou přínosy jasně patrné a společnost je bere jako naprostou samozřejmost. Pokud ještě někdo nepoužívá chytrý mobil či dokonce ani „hloupý“ mobilní telefon, je od mnoha společenských aktivit odříznut. Třeba pro banky se stává klientem druhé kategorie.
Žijeme v paradoxním světě. Spousta lidí se bojí jaderné energetiky, očkování nebo geneticky modifikovaných organismů, i když rizika s nimi spojená jsou malá. Zhusta je to proto, že jasně nevidí přínosy těchto technologií.
Na druhé straně jsme ochotni ignorovat objektivní rizika jen proto, že nám jejich přínosy připadají neodolatelně lákavé. Švýcarští vědci ani nikdo jiný nevolá po zákazu mobilních telefonů. Ale je otázka, zda je opravdu nezbytné, abychom po tomto přístroji sahali vícekrát než dvacetkrát za den.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně