Uživatelé sociálních sítí mají s větší pravděpodobností zkreslené informace o očkování

Mnozí Američané stále mají zcela chybné znalosti o očkování – a zdá se, že k nim přišli na internetu. Plyne to z výsledků výzkumu, který nedávno provedli odborníci z Annenberg Public Policy Center.

Loni se Spojené státy musely potýkat s nejhorším výskytem spalniček od roku 2000, kdy byla tato nemoc prohlášena za vymýcenou na celonárodní úrovni. Šlo tedy o ideální dobu pro zahájení studií věnovaných problematice šíření zkreslených informací.

Od jara do podzimu vědci zjistili, že u 19 % respondentů se během tohoto období úroveň dezinformovanosti významně změnila – a v 64 % případů to bylo k horšímu.

Nejde o příčinnou souvislost, ale...

Přitom platilo, že ti, kteří hledali  tematicky relevantní poznatky na sociálních sítích, byli uvedeni v omyl s větší pravděpodobností než jedinci, kteří čerpali z tradičních médií.

Tým pochopitelně nijak nepopírá, že se jedná pouze o korelaci – nikoli příčinnou souvislost. Realitou ovšem je, že Facebook, Twitter, Instagram a další podobné platformy se proti různým bludům o vakcinaci snaží bojovat už dlouhou dobu.

„Naše zjištění naznačují, že zvýšení množství proočkovacího obsahu v médiích všech typů může být z dlouhodobého hlediska přínosné,“ poznamenali k tomu badatelé.

Diskuze (25) Další článek: Digitální baron: Rozhovor s digitální sochařkou Helenou Lukášovou

Témata článku: Zdraví, Facebook, Sociální sítě, Internet, Výzkum, Instagram, USA, Twitter, Očkování, Síť, Vakcinace, Velká pravděpodobnost, Příčinná souvislost, SOČ, Pravděpodobnost, Sociální síť, UživateléNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

Po asteroidu, který zabil dinosaury, zbyly pod mořským dnem obrovské jizvy

** Američtí vědci objevili pod mořským dnem terénní vlny ** Důkazy naznačují, že vznikly po srážce s asteroidem ** Víme víc o jednim z nejdramatičtějších dnů v historii naší planety

Karel Kilián
KatastrofyZeměAsteroidy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně