Vesmír | Mimozemský život | Afrika

V Africe roste gigantická síť radioteleskopů. Po dokončení bude mj. hledat inteligentní mimozemský život

Tisíce inženýrů tvrdě pracují na gigantické síti radioteleskopů zvané Square Kilometer Array (SKA). Ta se podle dostupných informací bude rozprostírat v osmi afrických zemích.

Wired uvádí, že několik „talířů“ o průměru zhruba 15 metrů již stojí v Jihoafrické republice. Na celém kontinentu by se jich pak jednoho dne mělo nacházet až 3000.

Po svém dokončení začne SKA hledat ve vesmíru rádiové signály – samozřejmě včetně těch, které by mohly pocházet od nějaké supervyspělé mimozemské civilizace.

Nejen Afrika, ale i...

Půjde-li vše podle plánu, Square Kilometer Array navíc později bude propojena s milionem mnohem menších nízkofrekvenčních antén, které v mezičase vyrostou v Austrálii.

Myšlenka na vybudování podobné „sítě bez hranic“ se objevila už počátkem devadesátých let minulého století. V roce 2011 pak 13 států uzavřelo dohodu o financování SKA a sdílení svých dat.

Rozpočet tohoto megalomanského projektu je překvapivě efektivní: očekává se, že prvních 113 radioteleskopů bude hotových za cca 7 let, při celkových nákladech ve výši 1 miliardy dolarů.

Titulní foto: SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions, CC BY-SA 3.0

Diskuze (14) Další článek: Služba Unroll.me slibovala odhlášení nevyžádané pošty, vedle toho však šmejdila ve schránkách a prodávala data

Témata článku: Technologie, Vesmír, Budoucnost, Výzkum, síť, Mimozemský život, Austrálie, Afrika, Radioteleskop, Dokončení, Rádiový signál, Wired, Jihoafrická republika, SKA


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119