Vesmír | Mimozemský život | Afrika

V Africe roste gigantická síť radioteleskopů. Po dokončení bude mj. hledat inteligentní mimozemský život

Tisíce inženýrů tvrdě pracují na gigantické síti radioteleskopů zvané Square Kilometer Array (SKA). Ta se podle dostupných informací bude rozprostírat v osmi afrických zemích.

Wired uvádí, že několik „talířů“ o průměru zhruba 15 metrů již stojí v Jihoafrické republice. Na celém kontinentu by se jich pak jednoho dne mělo nacházet až 3000.

Po svém dokončení začne SKA hledat ve vesmíru rádiové signály – samozřejmě včetně těch, které by mohly pocházet od nějaké supervyspělé mimozemské civilizace.

Nejen Afrika, ale i...

Půjde-li vše podle plánu, Square Kilometer Array navíc později bude propojena s milionem mnohem menších nízkofrekvenčních antén, které v mezičase vyrostou v Austrálii.

Myšlenka na vybudování podobné „sítě bez hranic“ se objevila už počátkem devadesátých let minulého století. V roce 2011 pak 13 států uzavřelo dohodu o financování SKA a sdílení svých dat.

Rozpočet tohoto megalomanského projektu je překvapivě efektivní: očekává se, že prvních 113 radioteleskopů bude hotových za cca 7 let, při celkových nákladech ve výši 1 miliardy dolarů.

Titulní foto: SKA Project Development Office and Swinburne Astronomy Productions, CC BY-SA 3.0

Diskuze (14) Další článek: Služba Unroll.me slibovala odhlášení nevyžádané pošty, vedle toho však šmejdila ve schránkách a prodávala data

Témata článku: Technologie, Vesmír, Budoucnost, Výzkum, Mimozemský život, Síť, Austrálie, Afrika, Jihoafrická republika, Radioteleskop, Dokončení, Rádiový signál, Wired, SKA


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč