V americké Mega Cavern skončilo velké robotické klání DARPA SubT. Češi druzí ve virtuální soutěži

Oživeno: Je dobojováno.  Po několikaletém klání zvítězil v systémovém kole ve skutečné jeskyni mezinárodní  tým CERBERUS (USA, Švýcarsko, Velká Británie, Norsko) a odnáší si hlavní výhru 2 000 000 amerických dolarů. V kole virtuálním, ve kterém se testují softwarové schopnosti, pak míří zlato ke španělskému týmu Dynamo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky ze systémového kola (skutečný roboto ve skutečné jeskyni) a z virtuálního kola (testován schopností robotického softwaru ve virtuálních podmínkách)

Češi druzí ve virtuálním kole

Zabodovali ale i Češi. Tým CTU-CRAS-NORLAB z Fakulty elektrotechnické ČVUT se umístil na 2. místě ve virtuálním klání a do Prahy si proto doveze stříbrnou odměnu ve výši 500 000 amerických dolarů.

Druhý český tým Robotika se ve virtuálním kole umístila na 5. místě a v systémovém kole na 8. příčce.


V kentucké Mega Cavern tento pátek a po dlouhých třech letech vyvrcholí mezinárodní robotická soutěž DARPA Subterranean Challenge – zkráceně SubT.

Týmy z věhlasných univerzit se postupně utkaly ve štole, podzemní městské zástavbě, (virtuální) jeskyni a nyní na řadu konečně přijde podzemní lunapark přestavěný z bývalého příměstského dolu. Vítěz se může těšit až na dva miliony amerických dolarů.

Hledá se částečně autonomní robozáchranář

Cílem jednotlivých kol bylo posoudit, kdo navrhne nejlepšího robotického záchranáře, který v bludištích štol a suterénů najde batohy nebo jiné artefakty představující třeba oběť závalu.

Klepněte pro větší obrázek
Podzemní soutěž má ověřit schopnosti robotů v blátivých jeskyních, štolách a suterénech 

A jelikož v podzemí zpravidla nefunguje Wi-Fi ani LTE, robot musí být alespoň částečně autonomní, anebo se musí domluvit s operátorem nějakým unikátním způsobem. Třeba pomocí vlastní meshové sítě, když do kaverny naběhne celé robotické komando drobných nestvůr, které se promění v rádiové extendery.

Podívejte se na oficiální upoutávku:

Tak trochu česká soutěž

Pro čtenáře z Čech, Moravy a Slezska je ale nejpodstatnější to, že jsou mezi osmi finalisty i dva české týmy CTU-CRAS-NORLAB z ČVUT a Robotika z ČZU. Soutěž pod patronací americké obranné agentury DARPA je tedy tak trošku česká záležitost a jen se potvrzuje, že naši experti dokážou skvěle konkurovat i světovým značkám. Ostatně, na seznamu je jak věhlasná curyšská ETH nebo Carnegie Mellon, tak MIT, KAIST, NASA…

Klepněte pro větší obrázek
Český tým CTU-CRAS-NORLAB na místě a smečka jeho robotických stvoření: autonomní kooperující drony, pavouci, pásoví i koloví roboti a čtyřnohé mašiny

Živé přenosy můžete sledovat na SubTV

Soutěžní klání v Kentucky začalo včera a definitivní výsledky se dozvíme v pátek 24. září. Zájemci o podzemní robotiku mohou aktuální vývoj sledovat v přenosu SubTV, vlastní zpravodajství den po dni ale připravilo také ČVUT a její Fakulta elektrotechnická a svůj web průběžně aktualizuje také Robotika.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé soutěžní okruhy se skládají ze systémové soutěže (skutečný test robotů) a z virtuální (test softwaru ve VR). Loňský okruh se kvůli pandemii a složitému cestování odehrál právě jen ve VR

O týmu z ČVUT jste si už na našich stránkách mohli přečíst několikrát, pravidelně totiž trénuje v útrobách druhého nejdelšího jeskynního systému v Česku – Býčí skále kousek od Brna.

CTU-CRAS-NORLAB zároveň slavil úspěchy v předchozích kolech soutěže a dosáhl tak i na finanční odměnu od DARPA, za kterou si v Praze pořídili několik robotických psů Spot od Boston Dynamics.

Váš názor Další článek: Vyšel Paint.net 4.3. Je rychlejší a nativně podporuje armové procesory

Témata článku: Technologie, Roboti, Česko, Praha, Wi-Fi, Brno, MIT, Soutěž, Boston Dynamics, ČVUT, DARPA, Carnegie Mellon University, D-Sub, KLA, SubT, Kentucky, Robot, DARPA SubT, Klání, ETH, Suť, Carnegie, Slezsko, KAIST, MoravaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Call of Duty: Modern Warfare 2 v nové ukázce láká na multiplayerovou mapu Farm 18

Call of Duty: Modern Warfare 2 v nové ukázce láká na multiplayerovou mapu Farm 18

Podívejte se na jednu z novějších arén, do které vyběhnete v multiplayeru hry.

Michal Maliarov
Infinity WardCall of Duty: Modern Warfare 2Video
Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Skvělý operační systém pro starý notebook. Jak nainstalovat a ovládat ChromeOS Flex

Máte doma starý notebook, jehož hardware už nestačí na plynulý běh Windows? Nainstalujte na něj operační systém ChromeOS Flex a udělejte z něj Chromebook!

Karel Kilián
Chrome OSGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

Švédský Saab předvedl ostré střelby mobilního protivzdušného systému MSHORAD

** Saab nedávno uskutečnil první ostré střelby svého nového systému vysoce mobilní protivzdušné obrany MSHORAD ** Jejich součásti byly úspěšné detekce, sledování a napadení několika různých cílů ** Tyto střelby poskytly solidní důkaz, že Saab MSHORAD je účinné řešení

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství