V americké Mega Cavern skončilo velké robotické klání DARPA SubT. Češi druzí ve virtuální soutěži

Oživeno: Je dobojováno.  Po několikaletém klání zvítězil v systémovém kole ve skutečné jeskyni mezinárodní  tým CERBERUS (USA, Švýcarsko, Velká Británie, Norsko) a odnáší si hlavní výhru 2 000 000 amerických dolarů. V kole virtuálním, ve kterém se testují softwarové schopnosti, pak míří zlato ke španělskému týmu Dynamo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky ze systémového kola (skutečný roboto ve skutečné jeskyni) a z virtuálního kola (testován schopností robotického softwaru ve virtuálních podmínkách)

Češi druzí ve virtuálním kole

Zabodovali ale i Češi. Tým CTU-CRAS-NORLAB z Fakulty elektrotechnické ČVUT se umístil na 2. místě ve virtuálním klání a do Prahy si proto doveze stříbrnou odměnu ve výši 500 000 amerických dolarů.

Druhý český tým Robotika se ve virtuálním kole umístila na 5. místě a v systémovém kole na 8. příčce.


V kentucké Mega Cavern tento pátek a po dlouhých třech letech vyvrcholí mezinárodní robotická soutěž DARPA Subterranean Challenge – zkráceně SubT.

Týmy z věhlasných univerzit se postupně utkaly ve štole, podzemní městské zástavbě, (virtuální) jeskyni a nyní na řadu konečně přijde podzemní lunapark přestavěný z bývalého příměstského dolu. Vítěz se může těšit až na dva miliony amerických dolarů.

Hledá se částečně autonomní robozáchranář

Cílem jednotlivých kol bylo posoudit, kdo navrhne nejlepšího robotického záchranáře, který v bludištích štol a suterénů najde batohy nebo jiné artefakty představující třeba oběť závalu.

Klepněte pro větší obrázek
Podzemní soutěž má ověřit schopnosti robotů v blátivých jeskyních, štolách a suterénech 

A jelikož v podzemí zpravidla nefunguje Wi-Fi ani LTE, robot musí být alespoň částečně autonomní, anebo se musí domluvit s operátorem nějakým unikátním způsobem. Třeba pomocí vlastní meshové sítě, když do kaverny naběhne celé robotické komando drobných nestvůr, které se promění v rádiové extendery.

Podívejte se na oficiální upoutávku:

Tak trochu česká soutěž

Pro čtenáře z Čech, Moravy a Slezska je ale nejpodstatnější to, že jsou mezi osmi finalisty i dva české týmy CTU-CRAS-NORLAB z ČVUT a Robotika z ČZU. Soutěž pod patronací americké obranné agentury DARPA je tedy tak trošku česká záležitost a jen se potvrzuje, že naši experti dokážou skvěle konkurovat i světovým značkám. Ostatně, na seznamu je jak věhlasná curyšská ETH nebo Carnegie Mellon, tak MIT, KAIST, NASA…

Klepněte pro větší obrázek
Český tým CTU-CRAS-NORLAB na místě a smečka jeho robotických stvoření: autonomní kooperující drony, pavouci, pásoví i koloví roboti a čtyřnohé mašiny

Živé přenosy můžete sledovat na SubTV

Soutěžní klání v Kentucky začalo včera a definitivní výsledky se dozvíme v pátek 24. září. Zájemci o podzemní robotiku mohou aktuální vývoj sledovat v přenosu SubTV, vlastní zpravodajství den po dni ale připravilo také ČVUT a její Fakulta elektrotechnická a svůj web průběžně aktualizuje také Robotika.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé soutěžní okruhy se skládají ze systémové soutěže (skutečný test robotů) a z virtuální (test softwaru ve VR). Loňský okruh se kvůli pandemii a složitému cestování odehrál právě jen ve VR

O týmu z ČVUT jste si už na našich stránkách mohli přečíst několikrát, pravidelně totiž trénuje v útrobách druhého nejdelšího jeskynního systému v Česku – Býčí skále kousek od Brna.

CTU-CRAS-NORLAB zároveň slavil úspěchy v předchozích kolech soutěže a dosáhl tak i na finanční odměnu od DARPA, za kterou si v Praze pořídili několik robotických psů Spot od Boston Dynamics.

Váš názor Další článek: Vyšel Paint.net 4.3. Je rychlejší a nativně podporuje armové procesory

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,