Taxi | Autonomní vůz | Waymo

V americkém Phoenixu se můžete svézt autem bez řidiče – Waymo spouští veřejnou taxislužbu

Technologie automobilů, jež se dokážou pohybovat městem bez řidiče, se pomalu ale jistě stává realitou. V americkém Phoenixu bude možné ji vyzkoušet na vlastní kůži – Waymo totiž oznámilo, že 8. října zahajuje provoz samořídících taxíků.

Waymo slibuje samořídící taxíky již od roku 2018, nicméně dosavadní skutečnost byla taková, že auta jezdila pod dohledem řidiče-operátora. Nyní si zájemci budou moci vychutnat jízdu autem, které se pohybuje zcela samostatně. Služba má být dostupná na předměstích Chandler, Tempe a Mesa v oblasti o ploše zhruba 130 kilometrů čtverečních.

Taxíky bez řidiče

Rozhodnutí nabídnout veřejnosti možnost jízdy autonomním vozem je signálem, že Waymo věří bezpečnosti své technologie. Otázkou nyní je, jak rychle dokáže rozšířit svou službu na národní úrovni a případně i globálně.

Zahájení veřejného provozu samořídících taxíků je důležitým krokem i z ekonomického hlediska. Dceřiná společnost Alphabetu totiž dosud v každém čtvrtletí utápěla ve vývoji desítky až stovky milionů dolarů a opakovaně se ocitala v červených číslech. Některé zahraniční zdroje proto spekulují, že poskytování služeb bez řidiče, respektive operátora, je cestou, jak ušetřit výdaje.

Odstranění operátorů z paluby vozidel je důležitým krokem k tomu, aby byla služba zisková. Samo o sobě to ale nemusí stačit, protože auta neustále sledují pracovníci vzdáleného dohledu. Ti sice vozidla přímo neřídí, ale posílají jim pokyny, aby jim pomohli dostat se z ošemetných situací.

Například pokud vozidlo zjistí, že by silnice před ním mohla být uzavřena, zastaví a požádá o kontrolu vzdáleného operátora. Ten pak může potvrdit, že je na silnici uzavírka, a vydat vozidlu pokyn, aby zvolilo jinou trasu.

Skutečně velká věc

Klíčovou otázkou z hlediska rentability taxislužby Waymo bude pravděpodobně poměr vozidel a operátorů. Zpočátku bude mít jeden člověk na starosti dvě až tři vozidla, postupem času však může dohlížet na deset až dvacet aut. Tiskový mluvčí uvedl, že zaměstnanci sledují více aut najednou, nicméně odmítl uvést konkrétní čísla.

Jako první se bude moci samořídícími taxíky vozit asi 1500 zákazníků, jež jsou nyní účastníky testovacího programu Waymo One. Během následujících týdnů je pak v plánu rozšíření na další zájemce, kteří si budou moci objednávat odvoz prostřednictvím aplikace pro mobilní telefony (ta je dostupná pro zařízení s operačním systémem Android a iOS).

„Myslíme si, že je to skutečně velká věc pro nás i pro celý svět,“ řekl výkonný ředitel Wayma John Krafcik ve středečním konferenčním hovoru s novináři. Od čtvrtku si tedy každý zákazník programu Waymo One může zavolat minivan Chrysler bez řidiče. Firma jich má aktuálně 300 a plánuje další rozšiřování své flotily.

Diskuze (30) Další článek: Apple příští týden představí nové iPhony. A nemusí zůstat jen u nich

Témata článku: Doprava, Android, iOS, USA, Alphabet, Taxi, Cestování, Autonomní vůz, Waymo, Waymo one, Řidič, Wayma, Mesa, Auto, Taxislužba, Vozidlo, Silnice, Operátor, Chrysler, Phoenix, Taxík, John Krafcik, Chandler


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 13

David Polesný
VánoceNotebooky
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware