V Antarktickém meteoritu se skrývalo zrnko prachu pradávné novy

  • V meteoritu objevili zrno prachu, které má podle všeho velmi pohnutou historii
  • Tohle zrnko ukula výheň exploze dávné novy
  • Vybuchla předtím, než vzniklo naše Slunce i celá Sluneční soustava

Meteority jsou samy o sobě velmi zajímavé. Zároveň ale mohou ukrývat ještě daleko větší poklady. Přesně to byl případ i jednoho chondritu z Antarktidy. V tomto kamenném meteoritu objevili zrno prachu, které má podle všeho velmi pohnutou historii.

Pierre Haenecour z americké University of Arizona v Tusconu a jeho spolupracovníci našli hvězdný prach. Tohle zrnko ukula výheň exploze dávné novy. Vybuchla předtím, než vzniklo naše Slunce i celá Sluneční soustava.

Takový prach byl zřejmě významnou součástí materiálu, z něhož se utvořilo Slunce i planety. Jeho zrna ale jen vzácně přežila bouřlivé události během zrození Sluneční soustavy a následující miliardy let.

Objev takového prachu proto přináší nesmírně zajímavé informace z doby ještě před vznikem Sluneční soustavy. Vědci nalezené zrnko překřtili na LAP-149. Tvoří jej grafit a křemičitany a jde o doposud jediný známý přímý doklad exploze novy.

Tento kousek hvězdného prachu přežil cestu kosmickým prostorem. Když se dostal do oblasti vznikající Sluneční soustavy, a možná ještě předtím, tak se stal součástí primitivního meteoritu. Ten pak skončil v mrazivé Antarktidě.

Co způsobuje exploze nov?

Novy explodují ve dvojhvězdných systémech, ve kterých je jedním partnerem běžná hvězda anebo červený obr, a druhým bílý trpaslík. Trpaslík postupně krade hmotu svému partnerovi, a když celková hmotnost trpaslíka přesáhne určitý práh, tak se trpaslík odpálí v explozi novy. Při těchto explozích, které se neustále opakují, vznikají nové chemické prvky, z nichž se nabalují zrna kosmického prachu.

Po chemických analýzách je na zrnku prachu z pravěké novy na první pohled vidět, že nepochází ze Sluneční soustavy. Prozrazuje to hlavně obsah izotopu uhlíku C-13, kterého je v zrnu LAP-149 vskutku neobvyklé množství.

Na planetách a ostatních tělesech Sluneční soustavy obsah tohoto izotopu kolísá jen asi 50násobně. V zrnku prachu novu je ale uhlíku C-13 asi 50 tisíckrát více, než je ve Sluneční soustavě obvyklé.

Jedinou vadou na kráse celého objevu je, že dotyčné zrno prachu obsahuje příliš málo atomů na to, aby bylo možné spolehlivě určit jeho přesné stáří. Badatelé proto doufají, že v budoucnu objevíme i další zrna hvězdného prachu pravěkých nov, která budou větší velikosti.

Váš názor Další článek: Facebook opět povolil některé reklamy na kryptoměny. Hlavně ty vzdělávající

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Antarktida, Meteorit, Záhady, Prach, Exploze, Zrno, University of Arizona, Izotop, Tuscon, ANT +, Chondrit, Pohnutá historie, Nova, Zrnko, VýheňVyšší výkon, lepší efektivita, Ray tracing a Wi-Fi 7. Qualcomm ukázal špičkový čipset Snapdragon 8 Gen 2

Vyšší výkon, lepší efektivita, Ray tracing a Wi-Fi 7. Qualcomm ukázal špičkový čipset Snapdragon 8 Gen 2

** Qualcomm oznámil čipset pro budoucí supertelefony ** Poradí si s Wi-Fi 7 i s 200Mpx foťky ** Čipset má vyšší výkon, nižší spotřebu a spoustu dalších vychytávek

Martin Chroust
4nmSnapdragonMobilní čipsety
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
24 GB dat za 1400 Kč? Takovou nabídku umí vymyslet jen operátoři v Česku...
Jan Láska
Předražené službyPředplacené kartyT-Mobile
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě