V Argentině odhalili příčinu záhadných zápalů plic „podobných covidu“. Může za ně bakterie Legionella

Minulý týden jsme informovali o výskytu několika případů záhadného onemocnění, projevujícího se zápalem plic „velmi podobným covidu“, jež se objevily v Argentině. Místní zdravotnické orgány zaznamenaly v průběhu týdne tři úmrtí a šest nakažených, přičemž laboratorní testy vyloučily, že by se jednalo o covid-19.

Jak v diskuzi pod článkem upozornil čtenář Ondřej Nekola, Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) oznámila příčinu hromadného výskytu případů zápalu plic. V souvislosti s případy spojenými s klinikou v provincii Tucuman byla potvrzena bakterie Legionella.

Žádný covid – byla to Legionella

Poslední dostupná čísla mluví o jedenácti nakažených. Čtyři pacienti nemoci podlehli, nicméně ve všech případech jejich zdravotní stav komplikovaly různé komorbidity. Informaci o příčině záhadného onemocnění potvrdilo také argentinské ministerstvo zahraničí.

Legionella je rod patogenních gramnegativních bakterií. Tyto bakterie mají buněčnou stěnu tvořenou převážně lipopolysacharidy a svrchu překrytou druhou membránou. Zejména druh Legionella pneumophila je spojován s propuknutím onemocnění typu zápalu plic zvaného legionářská nemoc a mírného onemocnění podobného chřipce označovaného jako pontiacká horečka.

Nejčastější formou přenosu je vdechování kontaminovaných aerosolů. K infekci může dojít také vdechnutím kontaminované vody nebo ledu, zejména u vnímavých pacientů v nemocničním prostředí. Léčba zahrnuje podávání antibiotik po dobu několika týdnů až měsíců.

Zdravotnické orgány hledají původ

Argentinské ministerstvo zdravotnictví a provinční zdravotnické úřady pracují na identifikaci zdroje a zavedení opatření, jež mají zabránit dalšímu šíření. Na postižené klinice se zaměřují především na odběr vzorků a hodnocení rizik.

Panamerická zdravotnická organizace poskytuje argentinským orgánům podporu při vyšetřování a charakterizaci ohniska nákazy. Zástupkyně PAHO a Světové zdravotnické organizace v Argentině Eva Jane Llopis doprovázela argentinskou ministryni zdravotnictví Carlu Vizzotti při návštěvě kliniky.

Po dohodě s národními a provinčními úřady vyšle PAHO multidisciplinární tým odborníků, kteří podpoří dohled, navrhnou opatření pro kontrolu infekcí v rámci nemocniční péče a identifikaci původu ohniska na úrovni nemocniční infrastruktury.

Diskuze (3) Další článek: Vědci poprvé zmapovali binární systém s planetou ve třech rozměrech. GJ 896 je pořádně bizarní

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Bakterie, Medicína, Argentina, Příčina, PAHO, Zápal plic, Klinika, Pacient, Onemocnění, COVIDSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Overwatch 2 odstraní požadavek na ověření přes SMS. Neplatí to ale pro všechny hráče

Novinka od Blizzardu otevřela všem hráčům své brány zdarma a neobešlo se to bez problémů.

Martin Nahodil
Overwatch 2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně