V Arktidě naměřili 38 °C a světová meteorologická organizace uznala nový teplotní rekord

Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization; WMO) uznala jako nový teplotní rekord v Arktidě teplotu 38 °C naměřenou 20. června 2020 v ruském městě Verchojansk. Teplota, která se hodí spíše do Středomoří než do Arktidy, byla naměřena na meteorologické pozorovací stanici během mimořádné a dlouhotrvající sibiřské vlny veder.

Výbor odborníků provedl hloubkovou analýzu dostupných dat a metadat. Ukázalo se, že měření ve Verchojansku jsou v souladu s okolními stanicemi a že vybavení, umístění a logistika byly certifikovány jakutským oddělením meteorologické společnosti Roshydromet. Povětrnostní podmínky byly rovněž v souladu s rekordní teplotou.

Další výzkum zaměřený na historická pozorování zjistil z národních záznamů arktických zemí, že v žádné arktické lokalitě dosud nebyly zaznamenány teploty 38 °C nebo vyšší. Po důkladné analýze výbor dospěl k závěru, že žádná pozorování provedená v minulosti na uvedeném území tuto hodnotu nepřekročila.

Léto v jinak mrazivé Arktidě

Arktida je polární oblast okolo severního pólu tvořená Severním ledovým oceánem pokrytým mořským ledem, který každoročně částečně roztává, a severními oblastmi a ostrovy Ruska, Kanady, USA a skandinávských zemí včetně Grónska.

Verchojansk leží asi 115 kilometrů severně od polárního kruhu a zdejší meteorologická stanice sleduje teploty již od roku 1885. Nachází se v severní části Republiky Sacha (Jakutsko) v oblasti východní Sibiře, která má velmi drsné suché kontinentální klima (tj. bývá zde velice chladná zima a horké léto).

Průměrné teploty nad arktickou Sibiří dosahovaly po většinu loňského léta až 10 °C nad normál, což podnítilo ničivé požáry, způsobilo masivní úbytek mořského ledu a hrálo hlavní roli v tom, že byl rok 2020 jedním ze tří nejteplejších let v historii.

Jinde padly další rekordy

„V zásadě toto šetření poukazuje na zvyšující se teploty, ke kterým dochází v klimaticky významné oblasti. Díky neustálému sledování a vyhodnocování teplotních extrémů můžeme i nadále získávat informace o změnách, ke kterým dochází v Arktidě,“ uvedl zpravodaj WMO pro klimatické a povětrnostní extrémy Randall Cerveny.

„Tento nový arktický rekord je jedním z řady pozorování nahlášených do Archivu počasí a klimatických extrémů WMO, která bijí na poplach ohledně měnícího se klimatu. V roce 2020 byl zaznamenán také nový teplotní rekord (18,3 °C) pro antarktický kontinent,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Teplotní rekordy však nepadaly jen v oblastech, pro které je charakteristické kladné klima. Odborníci z WMO se aktuálně snaží ověřit naměřenou teplotu 54,4 °C zaznamenanou v letech 2020 a 2021 na nejteplejším místě na světě – v Údolí smrti v Kalifornii.

Kromě toho mají potvrdit také nový evropský teplotní rekord 48,8 °C, jež byl zaznamenán letos v létě na italském ostrově Sicílie. „Archiv počasí a klimatických extrémů WMO ještě nikdy neměl tolik souběžně probíhajících šetření,“ konstatuje Taalas.

Nová kategorie

Arktida patří k nejrychleji se oteplujícím oblastem na světě – otepluje se více než dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Extrémní teploty a probíhající klimatické změny přiměly panel odborníků WMO, aby do svého archivu přidal novou kategorii „nejvyšší zaznamenaná teplota na severním polárním kruhu nebo severně od něj“.

Archiv počasí a klimatických extrémů obsahuje informace o nejvyšších a nejnižších teplotách naměřených na různých místech na světě, nejvydatnějších srážkách, nejtěžších krupobitích, nejdelších obdobích sucha, maximálních nárazech větru, nejdelších blescích a úmrtích v důsledku počasí.

Vytvoření nové kategorie znamená, že jsou nyní zastoupeny obě polární oblasti. Od roku 2007 uvádí WMO teplotní extrémy pro oblast Antarktidy, jež je definována jako polární oblast na 60 ⁰ jižní šířky a jižně od ní, což odpovídá pevninským oblastem a ledovým šelfům zahrnutým do Smlouvy o Antarktidě.

Diskuze (33) Další článek: Prosincové záplaty od Microsoft opravují 72 děr. Končí podpora Windows 10 verze 2004

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,