V atmosféře Jupitera se objevují tajemné tmavé ovály o velikosti Země | Foto: Troy Tsubota a Michael Wong, UC Berkeley

Foto: Troy Tsubota a Michael Wong, UC Berkeley

V atmosféře Jupitera se objevují tajemné tmavé ovály o velikosti Země

Vědci v ultrafialovém spektru pozorovali záhadné „tmavé ovály“ – každý zhruba o velikosti Země – které se objevují v polárních oblastech planety Jupiter a po určité době opět mizí. Nyní tvrdí, že možná znají důvod, proč k tomu dochází. Výsledky jejich bádání zveřejnil žurnál Nature Astronomy.

Tým se konkrétně domnívá, že příčinu je nutné hledat v extrémně silném magnetickém poli plynného obra – přesněji řečeno, že jakási „magnetická tornáda“ v horních vrstvách atmosféry by mohla rozdmýchávat stratosférický opar a tím tyto podivné jevy způsobovat.

„Opar v tmavých oválech je 50krát tlustší než typická koncentrace, což naznačuje, že se pravděpodobně tvoří spíše kvůli dynamice víření než chemickým reakcím spouštěným vysokoenergetickými částicemi z horní atmosféry,“ uvedl Xi Zhang z UC Santa Cruz.

Jupitel ovály 2.jpg

Dotyčné ovály se v UV pozorováních provedeným Hubbleovým vesmírným dalekohledem v rámci projektu Outer Planet Atmospheres Legacy (OPAL) zdají tmavé, jelikož absorbují více ultrafialového světla než jejich okolí. 

Podle Zhanga je výzkum tohoto typu velice významný a zajímavý, protože nám poskytuje nejen další poznatky o vesmíru, ale rovněž nové způsoby jak přemýšlet o naší pozemské atmosféře.

„Například jednou z velkých nejistot při předpovídání klimatických změn je pochopení toho, jak se tvoří a chovají aerosoly - drobné částice v atmosféře. Jupiter nabízí zcela jinou perspektivu, kde magnetická pole a atmosférické vrstvy interagují způsobem, který zde nezažíváme,“ vysvětlil.

Určitě si přečtěte

Články odjinud