Bílé Vánoce opět nebudou. Vyhrála statistika a pravděpodobnostní mapa ČHMÚ

Krátce před Vánocemi všechny meteorologické služby tradičně přispěchají s předpovědí, zdali bude ve vaší lokalitě Štědrý den konečně na sněhu, anebo opět na blátě. Český hydrometeorologický úřad tomuto hádání z křišťálové koule konečně vystavil stopku a zveřejnil krutou pravdu.

Takto začínal náš měsíc starý článek, který jsme teď před Štědrým dnem znovu vysunuli výš. ČHMÚ se totiž se svou předpovědí přesně trefil. Možná i proto, že to vlastně vůbec nebyla předpověď.

Jednalo se totiž o analýzu dat za poslední dekádu. Výsledkem je pravděpodobnostní mapa bílých Vánoc na základě historických dat. Pravděpodobnost Vánoc na sněhu v takovém případě překračuje 50 % jen v horských oblastech a 75% jistota je to jen na těch nejvyšších hřebenech.

V nížinách – nicméně třeba i na Českomoravské vrchovině – byla souvislá sněhová pokrývka v posledních deseti letech vzácností. Ve velkých krajských městech se pak pravděpodobnost sněžení pohybuje okolo 10–20 %.

Takže stejně jako dříve si i letos spíše než běžky připravte deštník.

Diskuze (14) Další článek: Nalaďte si Windows 10 do vánoční nálady

Témata článku: Česko, Meteorologie, Statistiky, Atmosféra, Globální oteplování, Počasí, Historická data, Mapa, ČHMU, Podobnost, Krutá pravda, Deštník, Data, Předpověď, Sníh, Pravděpodobnost, Statistik, Sněhová pokrývkaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Recenze hry Mario + Rabbids: Sparks of Hope. Na pohled jednoduchá tahovka, která nabízí spoustu možností

Ubisoft podruhé dostal do rukou licenci na Maria, kterou opět zkombinoval s šílenými králíky. Jak se vydařilo pokračování jejich tahové strategie? 

Martin Nahodil
Mario + Rabbids: Sparks of HopeNintendo SwitchRecenze
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně