V centru Mléčné dráhy zuří obrovská kosmická tornáda plynu. Roztáčí je supermasivní černá díra | Zdroj: NRAO

Zdroj: NRAO

V centru Mléčné dráhy zuří obrovská kosmická tornáda plynu. Roztáčí je supermasivní černá díra

Galaktické centrum Mléčné dráhy je velmi dramatické a pro nás stále do značné míry záhadné místo. Okolo obří supermasivní černé díry tu víří spousty kosmického prachu a plynu, jimiž jako elektrické výboje procházejí rázové vlny explozivních událostí, které se tam odehrávají prakticky neustále.

Mezinárodní tým astronomů využil pozorovací sílu soustavy radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) v Chile a detailně prozkoumal dění v centru Mléčné dráhy.

369c5e00-38c5-44a2-b391-745354f28e43
Supermasivní černá díra v uměleckých představách

Soustava ALMA disponuje v rádiové oblasti vysokým rozlišením a umožňuje podrobně mapovat složení mračen kosmického plynu. V tomto případě vědci použili emisní čáry oxidu křemnatého a osmi dalších molekul.

Tornáda z plynu

Kai Yang z čínské Shanghai Jiao Tong University a jeho spolupracovníci díky tomu objevili doposud neznámá dlouhá a úzká vlákna kosmického plynu. Zdá se, že jsou prostorově oddělená od známých hvězdných porodnic, což vědce překvapilo. Struktury se nepodobají žádným dříve objeveným filamentům tvořeným hustým kosmickým plynem.

97d9fb81-cfbd-4764-99a3-dad8b3cc9898
Srovnání celiksotí supermasivní černé díry M87* a Sagittarius A* v centru Mléčné dráhy

Vědci tato kosmická vlákna přirovnávají ke kosmickým tornádům. Jsou to bouřlivé proudy plynu, které zásobují materiálem okolní prostor. Podle všeho se za určitou dobu rozplynou. V současnosti není jasné, jak tato kosmická tornáda vznikají. Vědci však předpokládají, že za jejich vznik mohou být zodpovědné rázové vlny, které procházejí skrz mračna plynu a prachu.

Cyklické „počasí“ v centru Mléčné dráhy

Pozorování kosmických tornád naznačují, že jde o součást cyklické dynamiky materiálu v centru Mléčné dráhy. Rázové vlny vytvářejí kosmická tornáda, uvolňují oxid křemnatý a spolu s ním i organické molekuly do okolního vesmíru. Když se tornáda rozplynou, jejich materiál obohatí okolní kosmický prostor. Molekuly nakonec opět zamrznou do zrnek kosmického prachu, čímž se cyklus vrací na svůj počátek.

9449d568-aec5-451f-a75c-a87d3e0399ed
Záblesk rentgenového záření ze supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy

Výzkum stále pokračuje. Soustava radioteleskopů ALMA bude i nadále detailně sledovat jemné struktury v oblasti centra Mléčné dráhy. Vědci doufají, že se jim podaří objasnit původ kosmických tornád i podstatu cyklických procesů, které se tam odehrávají.

Zdroje a další informace: National Radio Astronomy Observatory

Určitě si přečtěte

Články odjinud