V červenci nás čeká nejdelší zatmění Měsíce v tomto století

Nadcházející měsíc bude pro fanoušky astronomie velmi zajímavý. Mj. proto, že v noci ze 27. na 28. července dojde k vůbec nejdelšímu zatmění Měsíce v 21. století.

Astronomové podle dostupných informací očekávají, že plné zatmění bude trvat 1 hodinu a 43 minut. Částečné, které nastane před a po plném zatmění, pak 3 hodiny a 55 minut.

Důvodem je skutečnost, že Měsíc bude procházet nejtemnější oblastí zemského stínu, umbrou. A protože termín jeho zatmění se kryje s termínem apogea (nejvzdálenější bod dráhy od Země), tento průchod mu bude trvat delší dobu.

Kvůli rozptýlenému slunečnímu světlu v atmosféře naše přirozená družice dočasně zčervená – půjde tedy o tzv. krvavý Měsíc. Ten je opředen celou řadou pověstí. Někteří věřící ho například spojují s blížící se apokalypsou („Slunce se obrátí v temnotu a měsíc se změní v krev, než přijde den Páně, velký a slavný;“ Skutky apoštolské 2:20).

Jen několik málo dní po tomto zatmění nastane další atraktivní událost: 31. července se planeta Mars ocitne ve vzdálenosti jen 57,6 milionů kilometrů od Země, díky čemuž ji bude možné dobře pozorovat i pouhým okem.

Diskuze (4) Další článek: Google do webové verze Android Messages nachystal skrytý vtípek ಠ_ಠ

Témata článku: Vesmír, Země, Měsíc, Mars, Astronomie, Zatmění Měsíce, Astrologie, Zatmění, Zemský stín, Pouhé oko, Dostupná informace, Celá řada, Nejvzdálenější bod, Dlouhá doba, Červenec, Století, Přirozená družice, Termín