Příští rok by mohlo v Evropě skončit střídání času, v březnu 2019 možná přesuneme ručičky hodinek naposledy. Z letní ankety Evropské komise vyplynulo, že 84 % respondentů střídání času nevyhovuje a politici ho proto chtějí zrušit.
Evropská komise se v anketě mimo jiné ptala, který z časů – letní nebo standardní-zimní – by měl zůstat jako trvalý. Vyhrál letní čas, zvolilo ho 56 % hlasujících. Pro trvalý zimní se vyslovilo 36 % lidí, zbylých 8 % nemělo na tuto otázku žádný názor.
Podívejte se ale na tyto grafy, které ukazují preferovaný čas podle jednotlivých zemí. V prvním jsou výsledky hlasování občanů, v druhém podniků. Mezi jednotlivými zeměmi jsou velké rozdíly.

Výsledky hlasování o trvalém času mezi občany

Výsledky hlasování mezi podniky
Výhra letního času nebyla jednomyslná, třetině zemí by vyhovoval spíš standardní. Byla mezi nimi i Česká republika, kde trvalý letní čas podporuje jen kolem 38 % občanů (nemáme přesná čísla, musíme odhadovat z grafu). Většina Čechů, kolem 45 %, by raději zachovala standardní čas. U českých firem je to jinak, přibližují se evropskému průměru.
Proč?
Zajímavé je geografické rozdělení: Standardní čas vedle nás silněji preferují také občané Finska, Dánska a Nizozemska. Ve většině je také v Bulharsku a Rumunsku. Mohlo by se zdát, že jde o země v podobných zeměpisných délkách. Jenže například v Polsku, které sem také patří, hlasovalo 72 % občanů pro letní čas, v Rakousku a Maďarsku 64 %, ve Švédsku 59 %, na Slovensku 58 %.
Geografií to tedy nebude. Vidí někdo nějaký společný znak u skupiny zemí, které hlasovaly pro trvalý standardní-čas? Mohla by to být také statistická chyba, neboť výběr respondentů nebyl reprezentativní a navíc neznáme ani počty hlasujících v jednotlivých zemích.
Zdroj: Dokument Evropské komise (PDF)