Doprava | Elektromobily | Dotace

V Česku mohou získat dotaci na auta s elektromotorem i fyzické osoby. Ale jen v jednom městě a jen na hybridy

Frýdek-Místek je prvním městem v Česku, jež spouští dotační program na podporu osobních vozidel M1 s elektrickým pohonem, kterého se může zúčastnit kdokoliv, tedy fyzické, fyzické podnikající i právnické osoby. Město zaplatí 15 % z ceny vozidla, nejvýše pak 75 000 Kč.

Žádosti o dotaci lze podávat od 15. 10. 2020 do 15. 4. 2021. Žadatelé musí mít trvalé bydliště nebo sídlit na území města alespoň jeden rok, musí být prvním vlastníkem vozidla (ve výjimečných případech i druhým) a mohou získat dotaci jen na jeden vůz.

Město ale překvapivě podporuje jen nákup hybridních vozidel kombinující elektrický a spalovací motor, a to ještě ne všech typů. Dotace se týkají jen plně hybridních modelů HEV a FHEV, které se nenabíjejí ze sítě, ale pouze rekuperací energie. „Zásuvkové“ PHEV jsou z programu vyloučeny, čistě elektromobily také. Frýdek-Místek zatím ani neplánuje další program.

Pro rok 2021 byla Radou města schválena výhradně podpora vozidel typu full hybrid, jaké budou stanoveny podmínky pro rok 2022 v současné době nevíme a o vyhlášení zvláštního programu pouze pro elektromobily prozatím nemáme žádné informace,“ uvedla pro Connect referentka pro dotace Martina Stebelová.

Není kde nabíjet

Proč magistrát v programu nepočítá s PHEV nebo plnými BEV, vysvětlil již loni na jaře při oznámení plánu. Chybí infrastruktura. Ve městě jsou zatím jen dvě nabíjecí stanice, obě v OC Fryda, které teď navíc kvůli rekonstrukci silnic bude dlouho hůře přístupné.

Jedná se o pilotní projekt a uvidíme, jaký bude zájem. Chtěli bychom si to vyhodnotit a také technologie se určitě budou dále vyvíjet. Prozatím bychom se přidrželi hybridních vozidel, protože chceme podporovat ekologickou dopravu a myslíme si, že je to krok správným směrem. Uvidíme ale, jaký bude ohlas ze strany veřejnosti,“ říká náměstek primátora Radovan Hořínek.

Ve světě jsou dotační programy na podporu EV mnohem rozšířenější, proslulo jimi hlavně v Norsko. V Česku se tomu nejvíce přiblížil plán ministerstva průmyslu a obchodu, který již vypsal několik dotační výzev pro nákup EV, ty se však týkaly jen firem, nikoliv fyzických osob. Ty určitým způsobem zvýhodňuje jen Praha, vlastníci elektromobilů (ale už ne hybridů) mají levnější parkovné.

Diskuze (63) Další článek: Windows získají novou klávesnici a centrální místo pro výběr emoji, GIFů i objektů ze schránky

Témata článku: Technologie, Doprava, Praha, Elektromobily, Hybrid, Norsko, Dotace, Dotační program, Frýdek-Místek, Elektromobil, Česká republika, PHEV, Eva, Fyzické osoby, BEV


Určitě si přečtěte

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 32