Ceny energií ve státech Evropské unie v první polovině roku 2022 prudce vzrostly. Ukazují to čerstvá data statistického úřadu Eurostat. Nejhůře ze srovnání vychází Česko, kde elektřina ve srovnání s prvním pololetím minulého roku stoupla o 62 %. K dalším zemím s nejvyššími nárůsty patří Lotyšsko a Dánsko, kde elektřina zdražila o 59 % a 57 %.
Pouze v pěti eurounijních zemích elektřina z hlediska ceny komodity pro domácnosti zlevnila, týká se to Nizozemska (-54 %), Slovinska (-16 %), Polska (-3 %), Portugalska a Maďarska (shodně -1 %). Dané je to regulací ceny v případě Maďarska a státními dotacemi a příspěvky ve zbytku zemí. Průměrně se cena pro domácnosti zvedla z 22 eur na 25,3 eura za 100 kWh.

Zemní plyn zdražil také a Česko si v tomto sektoru nevede nejhůř. V tuzemsku se v první polovině letošního roku cena meziročně sice zdvihla o 71 %, nejrazantnější nárůsty ale hlásí Estonsko (+154 %), Litva (+110 %) a Bulharsko (+108 %). Jediným členským státem, kde cena komodity pro domácnost klesla, bylo Maďarsko, kde bavíme o půlprocentním snížením, které je dané regulací ceny.
Průměrná cena plynu v EU meziročně z 6,4 eura poskočila na 8,6 eura za 100 kWh. Ceny energií dle Eurostatu primárně ženou nahoru aktuální geopolitická situace a ruská válka na Ukrajině. Druhá statistika nezahrnuje Kypr, Maltu a Finsko, protože tyto státy cenu zemního plynu pro domácnosti neuvádí.

Zdroje: Eurostat