V Číně naměřili nejnižší teplotu v historii země. Teplotní extrémy zasáhly i další oblasti severní Asie

V nejsevernějším čínském městě Mohe v provincii Chej-lung-ťiang zaznamenali dosud nejnižší teplotu v historii země. V neděli 22. ledna ráno zde naměřili -53 °C, přičemž tuto hodnotu následně potvrdil také státní meteorologický úřad, informuje deník Independent.

Jedná se o nejnižší teplotu, jaká kdy byla v Číně zaznamenána a byl tak překonán dosavadní rekord -52,3 °C z roku 1969. Dalších dvanáct meteorologických stanic v provincii Chej-lung-ťiang o uplynulém víkendu rovněž zaznamenalo teploty blízké nebo nižší, než byly jejich dosavadní rekordy, uvedl úřad.

Rekordní mrazy v Číně

Město Mohe se nachází v blízkosti ruských hranic, a často bývá označováno jako čínský „severní pól“. V posledních dnech se teploty v této oblasti opakovaně pohybovaly pod -50 °C a mnozí odborníci označili toto období za bezprecedentní.

Obyvatelům Mohu však není chladné počasí cizí. Zimní období zde trvá osm měsíců, přičemž v této roční době lze běžně očekávat průměrné teploty pohybující se okolo -15 °C. Vzhledem k novým teplotním rekordům vydal čínský meteorologický úřad varování před studeným větrem a mrazem. Městské služby nepřetržitě pracují na tom, aby zajistily provoz topení a vodovodních služeb.

Extrémně nízké teploty se projevují také v dalších severních částech Asie, kde panuje mimořádně chladné období, které by mělo pokračovat i tento týden. Čínští meteorologové předpovídají výrazné poklesy teplot a vichřice ve většině středních a východních oblastí země.

Odborníci varují, že takto extrémní teploty zvyšují pravděpodobnost vzniku omrzlin a podchlazení, což vytváří životu nebezpečné podmínky. Podle Národní meteorologické služby může teplota -50 °C způsobit omrzliny již během pouhých pěti minut.

Mrazy nepopírají globální oteplování

Tisková agentura Sin-chua oznámila, že v několika oblastech pohoří Velký Chingan, které se rozkládá na území Mongolska a provincie Chej-lung-ťiang, byly o víkendu zaznamenány rekordně nízké teploty. Mezitím v sousedním ruském městě Jakutsk, které je nejchladnějším městem na světě, klesly teploty až na -62,7 °C, což je nejnižší teplota za více než dvě desetiletí.

Extrémně nízké teploty byly v Číně zaznamenány poté, co země zažila dlouhodobá úmorná vedra, sucha a nadprůměrné srážky, které v několika oblastech způsobily rozsáhlé záplavy. Obyvatelé tak čelí meteorologickým extrémům vyvolaným klimatickou krizí způsobenou člověkem.

Skotský meteorolog Scott Duncan informoval o rekordních mrazech v Číně na sociální síti Twitter s tím, že i na oteplující se planetě se můžeme setkat s mimořádnými mrazy. Dlouhodobý trend oteplování je dle jeho slov nepopiratelný, mrazivé rekordy jsou vzácné a je jich podstatně méně než rekordně vysokých teplot.

Diskuze (33) Další článek: Jak volí nevidomí. Volební lístky jsou stejné, nástrahy řeší technologie, legislativa a důvěryhodný doprovod

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,