Zdraví | Čína | Viry | Zvířata | chřipka

V Číně objevili nový kmen prasečí chřipky G4 EA H1N1, který vyvolává obavy z další pandemie

  • Vědci objevili nový kmen prasečí chřipky G4 EA H1N1
  • U desetiny zaměstnanců jatek našli protilátky
  • Virus má dle odborníků pandemický potenciál

Čína, odkud se dle dosavadních zjištění do světa rozšířil nový koronavirus SARS-CoV-2, hlásí další možný problém. Zdejší prasata jsou infikována novým kmenem chřipky, který by mohl být škodlivý i pro lidi. Dobrou zprávou je, že se dosud neprokázala schopnost přenosu z jednoho člověka na druhého.

Zpráva byla publikována v pondělí ve sborníku americké Národní akademie věd. Téměř desetiletá studie, prováděná na prasatech v Číně, zjistila, že nový kmen prasečí chřipky obsahuje některé geny, které byly zjištěny při pandemii prasečí chřipky v letech 2009 a 2010.

Nová prasečí chřipka

Čína je největším chovatelem prasat na světě – odhaduje se, že ve vepřínech po celé zemi jich je mezi 300 a 500 miliony. Prasata jsou přitom doslova rezervoárem infekčních chorob. Mohou být infikována kmeny ptačí chřipky, prasečí i lidské chřipky. Pokud se jedno zvíře infikuje více viry najednou, může docházet k jejich následným mutacím.

Tým vědců pracujících na projektu se pokusil identifikovat nové typy virů. V rámci výzkumu zkoumali 30 000 výtěrů prasat z jatek v deseti čínských provinciích a dalších tisíc výtěrů z prasat s respiračními příznaky ve veterinární fakultní nemocnici.

Celkem bylo zjištěno 179 kmenů různých virů, avšak vědce nejvíce zaujal nový chřipkový virus, který označili jako G4 EA H1N1. Informace o genetické podobě nového kmenu chřipky jsou značně znepokojující, protože by mohly znamenat, že bude mít potenciál nejen k přenosu mezi zvířetem a člověkem, ale také z člověka na člověka.

Protilátky u lidí

Velmi zásadní jsou výsledky krevních testů, které prokázaly přítomnost protilátek proti viru G4 EA H1N1 u 10 % testovaných pracovníků chovu prasat. Dosavadní zjištění však naznačují, že se tento virus šíří pouze ze zvířat na lidi, ovšem nikoli z jednoho člověka na druhého. Aktuálně není známo, zda způsobuje u lidí nějaké vážnější onemocnění.

Vědci upozorňují, že nový virus je „odlišný od současných kmenů obsažených v používaných vakcínách proti chřipce, což naznačuje, že očkování proti sezónní chřipce nemůže proti němu poskytovat ochranu“. Virus G4 EA H1N1se šíří vzduchem prostřednictvím kapének a „má všechny základní znaky kandidáta pandemického viru“ uvádí zpráva.

Odborníci proto doporučují neprodlené zavedení pečlivých kontrol zaměstnanců, pracujících v masném průmyslu. Jejich účelem má být včasné varování a připravenost na další potenciální pandemii. Přestože je hrozba vážná a rozhodně stojí za to situaci sledovat, aktuálně se nejedná o naléhavé riziko.

Čekejme další pandemie

Jak jsme mohli vidět letos, největší potenciál pandemického šíření spočívá v přenosu viru ze člověka na člověka. Výhodou chřipky proti onemocnění COVID-19 je však skutečnost, že umíme v krátkém čase vytvářet relativně účinné vakcíny, které by měly poskytovat určitou ochranu.

„Je jasné, že v budoucnu budou následovat další pandemie, a tato studie je připomínkou, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžeme udělat pro ochranu veřejného zdraví, je příprava na nově se objevující viry. To zahrnuje chřipkové viry, jako je tento, ale i další viry, jež jsou schopné infikovat lidi a způsobovat onemocnění, “ řekla viroložka Angela Rasmussen z Kolumbijské univerzity.

Diskuze (45) Další článek: Prime Video už nemusíte sledovat jen v prohlížeči. Amazon vydal aplikaci pro Windows 10

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Čína, Viry, Zvířata, Genetika, Vakcinace, chřipka, Pandemie, Protilátky, Prasečí chřipka, Kmen, Kolumbijská univerzita, Vědec, Prase, Národní akademie věd, Virus


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47