Čína přivítala nový rok spuštěním největšího projektu větrné farmy ve vysoké nadmořské výšce. Projekt s 25 turbínami se nachází ve městě Nagqu v autonomní oblasti Xizang v nadmořské výšce 4 650 metrů. Podrobnosti přináší magazín Interesting Engineering.
Pro čínskou energetiku se zdaleka nejedná o první rekord. V loňském roce byla uvedena do provozu největší solární farma s panely na plovoucích platformách umístěnými na vodní ploše. Projekt vybudovaný v provincii S'-čchuan se také nachází ve vysoké nadmořské výšce a předpokládá se, že ušetří 600 000 tun uhlí, které by bylo nutné spálit pro pokrytí energetických potřeb regionu.
Největší vysokohorská větrná farma na světě
Asijská země nyní využila své zkušenosti s výstavbou ve vysokých nadmořských výškách a v prostředí s nízkým obsahem kyslíku a vybudovala největší vysokohorskou větrnou farmu na světě. Jedná se o součást plánu snížit do roku 2060 spotřebu fosilních paliv o více než 80 %.
Ačkoli má Čína velké zkušenosti s instalací největších větrných turbín na světě, umístění farmy přineslo nečekané problémy, jako je nízká účinnost přeměny větrné energie a zpomalení lopatek turbíny. Developeři projektu vzali tyto výzvy v úvahu již na počátku a použili chytrou platformu, která umožnila přesné měření větru a výběr vhodných lokalit. Údaje z ní pak byly využity při vývoji návrhu větrné farmy.
Větrná farma se 25 turbínami se rozkládá na ploše 140 000 metrů čtverečních, má výkon 100 megawattů a ročně má dodávat 200 GWh elektrické energie. Vyrobená elektřina by měla pokrývat energetické potřeby 230 000 obyvatel města Nagqu. Může ušetřit celkem 60 000 tun uhlí a snížit emise oxidu uhličitého přibližně o 200 000 tun.
Testovací laboratoř pro budoucí projekty
Větrná farma ve vysoké nadmořské výšce je také testovacím místem pro podobné projekty, které by země mohla realizovat v budoucnosti. Kromě nutnosti splnit náročné požadavky na konstrukci farmy, bylo také nezbytné, aby turbíny byly vyrobeny ve výjimečně vysoké kvalitě.
Vysokohorský terén totiž vystavuje turbíny vlivům, jako je vítr, písek, déšť a sníh, a také prudkým změnám teplot a působení UV záření. Ty mohou vést k erozi lopatek – proto musel tým odborníků pracovat na zlepšení konstrukce turbín. Zaměstnanci větrné farmy sdělili médiím, že použili speciální techniku nástřiku lopatek, která zabraňuje jejich přílišnému vysychání, což by mělo přispět ke zpomalení eroze.
V rámci projektu byla také použita „technologie řízení stability“, která má překonat problémy se sníženou účinností přeměny větru. Před uvedením do provozu v první den nového roku byly turbíny odladěny a jakmile farma dosáhne plného výkonu, bude připojena k energetické síti.