V Číně vytvořili protitankový vírník Hunting Eagle. Má pár výhod oproti vrtulníkům | Foto: CCTV/YouTube

Foto: CCTV/YouTube

V Číně vytvořili protitankový vírník Hunting Eagle. Má pár výhod oproti vrtulníkům

  • Čínská státní televize CCTV nedávno představila video s novou verzí bizarního armádního stroje
  • Na záběrech je patrný vírník, vybavený odpalovacím zařízením pro 4 protitankové rakety a soustavou senzorů
  • Není však jasné, jaké jsou reálné možnosti předváděného protitankového vybavení

Čínská státní televize CCTV nedávno představila video s novou verzí bizarního armádního stroje – vírníku. Nevelké vírníky „Hunting Eagle Strike Gyrocopter“ neboli „Shaanxi Baojii Special Vehicles Lie Ying Falcon“ vyrábí od roku 2015 společnost Shaanxi Baojii Special Vehicles Manufacturing Company z provincie Šen-si v centrální Číně.

Jako obvykle vše obestírá mlha čínského utajování. Není například ani jasné, kdy vlastně bylo dotyčné video pořízeno. Na záběrech je patrný vírník, vybavený odpalovacím zařízením pro 4 protitankové rakety a soustavou senzorů. Čistě technicky jde o zajímavé vylepšení vírníků, jejichž hlavní předností je, že by měly být levné, obratné a skladné.

Komentátoři ale jedním dechem dodávají, že vůbec není jasné, jaké jsou reálné možnosti předváděného protitankového vybavení. Upřímně řečeno, na zmíněném videu se odpalovací tubusy raket a senzorový modul podobají spíše hračce nebo modelu, než pokročilým technologiím. Není vyloučeno, že jejich vývoj není ještě ve skutečnosti hotový.

Vírníky, na rozdíl od helikoptér, nemají rotor vybavený motorem. Otáčí se díky autorotaci, zatímco let zajišťuje vrtule s motorem, v tomto případě umístěná za kabinou posádky.

Co všechno dokáže Hunting Eagle?

Vírník „Hunting Eagle“ podle dostupných informací původně vznikl jako dvoumístný průzkumný letoun pro potřeby armády a policie. Dnes ale existuje celá řada verzí, od jednomístných až po trojmístné se silnějším motorem a větší palivovou nádrží.

Prázdný „Hunting Eagle“ v základní váží 290 kg, přičemž uveze 70 litrů paliva a náklad o hmotnosti 220 kg, což zahrnuje posádku a vybavení. Se dvěma členy posádky by měl mít dolet asi 400 kilometrů. Čínská armáda tyto vírníky oficiálně představila na vojenské přehlídce v roce 2019, tehdy to ale byla základní varianta bez výzbroje.

Proč vlastně používat takové stroje? Vírníky jsou pomalé, ale obratné. Mohou vzlétat s velmi krátkým rozjezdem a strmě přistávat na malých plochách. Například v horách Lze je velmi snadno přepravit, i na obtížně dostupná místa, a také je lze snadno ukrýt, takže se hodí i pro utajované mise.

Létají velmi nízko a je velmi obtížně je zachytit radary a dalšími prostředky protiletecké obrany. Čínské vírníky by se mohly uplatnit například na horských hranicích s Indií, kde probíhá vleklý konflikt. Čas ukáže, nakolik „raketový“ vírník může odstát dejme tomu proti indickým tankům.

Určitě si přečtěte

Články odjinud