V důsledku pandemie COVID-19 je naše planeta neobvykle klidná. Obrazně i doslova

Převážná většina letadel zůstává na zemi. Jezdí mnohem méně vlaků, autobusů, automobilů… Právě probíhající pandemie COVID-19 drasticky ovlivnila dění na naší planetě – zejména v městech.

Podle seismologů tato dočasná redukce lidských aktivit mj. způsobila pokles vibrací v zemské kůře. Díky tomu je možné lépe zkoumat různé procesy, jako například zemětřesení.

Thomas Lecocq, geolog a seismolog na Royal Observatory v Belgii si nedávno všiml, že v Bruselu od přijetí karanténních opatření došlo k 30-50% snížení tzv. sesmického hluku.

Vědci získavají kvalitnější data

Data shromažďovaná badateli jsou tak nyní mnohem přesnější a je možné odhalit i ty nejmenší otřesy – navzdory skutečnosti, že řada v současnosti používaných vědeckých přístrojů je umístěna v blízkosti městských center.

„Obdržíte signál s menším šumem, což vám umožní vymačkat z těchto událostí trochu více informací,“ uvedl Andy Frassetto z Incorporated Research Institutions for Seismology v rozhovoru pro Nature.

Podobný trend hlásí například i Los Angeles či Západní Londýn. Avšak seismologové, kteří shromažďují data ze stanic nacházejících se daleko od civilizace, nemusí tuto změnu vůbec zaznamenat.

Diskuze (2) Další článek: Satelitní internet OneWeb vyhlásil bankrot. Starlink od SpaceX má o konkurenci méně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,