V indické poušti roste gigantická solární a větrná farma. Bude větší než Praha a 14× výkonnější než Temelín

Uprostřed solné pouště v západní Indii (mapa) má vyrůst gigantická větrná a solární farma, která bude s rozlohou 726 kilometrů čtverečních více než 1,5× větší než hlavní město ČR. Gudžarátský hybridní park obnovitelné energie se bude nacházet v těsné blízkosti hranice s Pákistánem poblíž vesnice Vighakot v okrese Kutch. Podrobnosti přináší zpravodajská televize CNN.

Návrh parku schválila vláda státu Gudžarát 9. září 2020 a přidělila mu 600 kilometrů čtverečních půdy. V návrhu byla uvedena celková kapacita 41,5 gigawattů. 15. prosince 2020 poklepal indický premiér Naréndra Módí na základní kámen projektu. Na výstavbě se podílí šest developerů: Adani Green Energy, Sarjan Realities, NTPC, Gujarat Industries Power Company, Gujarat State Electricity Corporation a Solar Energy Corporation of India.

Část energetického parku už stojí

V současnosti jsou již nainstalovány solární panely a větrné turbíny generující 1,6 GW čisté energie. Po dokončení má celá farma produkovat až 30 GW, tedy bezmála čtrnáctkrát víc než oba reaktory jaderné elektrárny Temelín. Po dokončení tak půjde o největší hybridní park obnovitelné energie na světě. V plánu je také vybudování bateriového úložiště s kapacitou 14 GWh.

V čele projektu v hodnotě 20 miliard dolarů (v přepočtu 465 miliard korun) stojí 30letý výkonný ředitel společnosti Adani Green Energy Limited (AGEL) Pranav Adani. Jistou kuriozitou je, že jde o synovce druhého nejbohatšího muže Asie – miliardáře Gautama Adaniho, jehož firma Adani Group zbohatla na těžbě a dovozu uhlí.

Hybridní energetická farma roste na neúrodné půdě a bude vyrábět tolik energie, že by stačila k provozu 16 milionů indických domácností. Dle Adaniho Indii nezbývá nic jiného než začít dělat věci v dosud nepředstavitelném měřítku. Podle oficiálních odhadů by země mohla díky rostoucí ekonomice v příštích 30 letech v prudkém růstu poptávky po elektrické energii zastínit všechny ostatní státy.

Součást velkého plánu

Park obnovitelné energie bude mít zásadní význam ve snaze Indie snížit znečištění ovzduší a dosáhnout klimatických cílů a zároveň uspokojit rostoucí energetické potřeby nejlidnatější země světa a nejrychleji rostoucí velké ekonomiky.

Aktuálně je situace v této zemí tristní, neboť 70 % elektřiny je stále vyráběno spalováním uhlí. Indický premiér Naréndra Módí přitom slíbil, že obnovitelné zdroje budou do konce tohoto desetiletí pokrývat 50 % indických energetických potřeb. V roce 2021 se Módí zavázal, že Indie dosáhne nulových čistých emisí do roku 2070, což je ještě o několik desetiletí později, než mají v plánu vyspělé ekonomiky.

Obří energetická farma vzniká v nehostinné oblasti, kde podle Adaniho nežije žádná divoká zvěř, není zde prakticky žádná vegetace ani lidské obydlí. Výhodou je také prakticky zcela rovný terén bez překážek. „Neexistuje lepší alternativní využití této půdy,“ uvedl Pranav Adani. Očekává se, že park dosáhne poloviny své kapacity do prosince 2024 a bude plně dokončen do prosince 2026.

Diskuze (189) Další článek: NASA se chystá otestovat kosmickou sondu s plachtami, kterou budou pohánět sluneční paprsky

Témata článku: , , , , , , , , ,